Kent Yaşam’la yaşam

“Emek olmadan yemek olmaz ” diyen büyükler ne güzel söylemiş.

Önce haberleri dizeceksin, uygun formata getireceksin. Fotoğrafı olanların kadrajını ayarlayıp, habere ekleyeceksin. Fotoğraf yoksa, tarayıp, arşivi karıştırıp fotoğraf bulacaksın, hatta gerekirse çekeceksin. Bütün bunları şöyle geniş geniş zamanlar da, büyük bir ekiple falan yapmayacaksın ama.

İşten yorgun argın eve gelmene karşın, geceler boyu uykusuz kalacaksın.

“Okurlara mahcup olmayalım, iki gündür siteyi güncelleyemedim, haberler birikti” sıkıntısıyla gece 03.00’te yatıp sabah 06.00’da kalkacak ve siteyi güncelleyeceksin.

Deprem olduğunda bile elinde diz üstü bilgisayar, otomobilin içinde tedirgin, kaç şiddetinde deprem olduğunu öğrenip, yazıp haberini vereceksin siteye.

Kimi zaman eşin bile anlamayacak hatta seni. “Uykusuz kalıyorsun, yoruluyorsun” diye tepki gösterecek. Sana, “Yardımcı olurum” diyen arkadaşlarının çoğu kez işi olacak. Ama sen yine de büyük bir inançla, istekle, bu çok sevdiğin işi hiç bir maddi karşılık beklemeden yapmaya devam edeceksin.

Ve onları da inandıracaksın yaptığın işe.

El verecekler sana.

Kimi zaman yoğun işleri arasında fırsat yaratıp iki haber yazacaklar, ne kadar büyük destek verdiklerinin farkında olmadan…

Kimi zaman telefonla arayıp, “Bu haberi ilk sizden okuduk, sağ olun” diyecekler…

Kimi zaman “Yazımızı yollamakta geciktik, kusura bakma” deyip, mahcup, yazılarını yollayacaklar aceleyle.

Kimi zaman “Ne güzel yazıyor bu arkadaş, duygularımıza tercüman oldu çok doğru, elinize sağlık” deyip e-posta iletisi gönderecekler…

Okurlar arayıp, “İZSU’nun Eşrefpaşa biriminin telefonu değişmiş, değişitirir misiniz lütfen?” diye uyaracaklar.

İşin özü, el eli tutacak, birbirine güç verecek…

Ve bu kentte, bu kenti seven, bu kent için kafa yoran insanlar, iyi ve güzel duygularını paylaşmaya devam edecekler İzmirlilerle.

Kent-Yaşam haber-bilgi sitesi, gazeteci Hüseyin Erciyas’ın tamamen kişisel çabalarıyla ve tamamen gönüllü olarak başlattığı, deneyimlerini, bilgisini, sevgisini, duygularını paylaştığı çok özel bir çabanın ürünü. Bunun en yakın tanıklarından birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim. Çok değerli gazeteci yazar arkadaşlarımız da bu güzel çabaya, hiçbir karşılık beklemeden, tıpkı Hüseyin gibi gönüllü olarak destek veriyorlar.

Kent-Yaşam, bugün, 1 Temmuz 2006 günü geceli gündüzlü dört yılı geride bırakarak beşinci yılına adım atıyor.

Kent-Yaşam giderek daha geniş kitleler tarafından kucaklanıyor. Okur sayısı giderek artıyor.

Kent-Yaşam yazar kadrosu olarak da sanıyoruz bir ilki gerçekleştiriyor. Yazar kadrosunun neredeyse tamamına yakını gazetecilik eğitimi almış, gazetecilik yapmış ya da halen yapan değerli arkadaşlarımızdan oluşuyor.

Aramızda bu mesleğin dışında, bir tek, sitemizin temel direklerinden, sitemizin mimarı, sevgili yeğenimiz Çevre Mühendisi adayı Emre Erdoğan var gazeteci olmayan. Ama o da en az bizim kadar gazeteci hissediyor eminim kendisini.

Kimi arkadaşlarımız yalnızca Kent-Yaşam için yazıyor kimi arkadaşlarımız, değerli yazılarını bizlerle ve Kent-Yaşam okurlarıyla paylaşmak için sitemizde yayımlanmasına olanak tanıyor.

Sitemiz reklam sektörünün de içinde olan insanlarla yoğun ilişki içinde olmasına karşın reklam almayan, hiçbir yayın kuruluşunun ya da patronunun himayesinde olmayan, tamamen özgür, bağımsız ve objektif bir haber sitesi.

Hedefimiz elbette çok. Değerli arkadaşlarımızın Kent Yaşam için çok güzel önerileri var. Bu dileklerin, önerilerin çok kısa sürede yaşama geçmesi paraya değil sadece daha çok ele, daha çok güce ve desteğe ihtiyacımız var kuşkusuz.

Ve elbette daha çok zamana…

Zaten kent yaşamı pek çok siteden ayrı kılan da bu değerli beyinlerin bir araya gelerek gerçekleştirdiği bir site olması.

Aramıza yeni katılacak meslektaşlarımıza ve yeni kent yazarlarına gönül kapımız ardına kadar açık.

Öncelikle değerli eşim Hüseyin Erciyas’a “Eline emeğine sağlık” diyorum izninizle: Senin uykusuz kaldığın gecelerde, buna üzülsem de “süt-bisküvi” servisine devam edeceğim, söz…

Bize özel yazılarıyla destek veren Elbin Ertunç Dinç’e, Emel Akçay Uzun’a, Emre Erdoğan’a, Engin Yavuz’a, Işık Teoman’a, Sabriye Mercan Bolulu’ya, Serap Dikmen Ahmetoğlu’na ve Şirin Yörük’e, gazete yazılarını bizimle paylaşan değerli büyüğümüz Agah Agamemnon’a, Çağlayan Bilgen’e, Elif Demirci’ye, Hasan Tahsin Kocabaş’a, Macit Sefiloğlu’na, Münir Koçaslan’a, Nesrin Coşkun’a ve Reşat Yörük’e sonsuz ve içten teşekkürler ediyoruz.

Kent Objektif bölümümüze birbirinden güzel fotoğraflarıyla katkı koyan Aykut Fırat, Berk Altınışık, Elbin Ertunç Dinç, Lokman Dağ, Mete Tamer Omur, Şeyda Gümüş, Turan Gültekin, Utku Bolulu’ya ayrı bir teşekkür borçluyuz…

Hepiniz sağ olun… İyi ki İzmir gibi bir güzel kentte ve iyi ki sizin gibi dostlarla ve arkadaşlarla sarılı etrafımız.

Mutluluk, kentimizden ve yaşamımızdan eksik olmasın.

Sevgiler…

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments