Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Yeter ki İsteyelim, Terlikle Bile Yürünür

Yeter ki İsteyelim, Terlikle Bile Yürünür

Olimpiyat Evleri manzaralı semtlerinin önündeki asfalt yolda, başlarında geleneksel örtüleri, altlarında uzun etekleri, sırtlarında yelek, ayaklarında yün çoraplarına geçiriverdikleri ev terlikleriyle hızlı hızlı bir yerlere gittiklerini görünce, önce bir olay var zannettik. Bir grup kadın hızla bir yerlere doğru yürüyorlardı.

Daha sonra fark ettik ki, sabahın saat 07.30’unda, Cennetçeşme’de hızlı hızlı bir yerlere yürüyen kadınlar, “sağlıklı yaşam için spor” yürüyüşlerine başlamışlar. Olimpiyat Evleri’nin bulunduğu ana caddeden TOKİ konutları inşaatına giden asfalt yolda, her gün onlarca kadın, ikişerli üçerli gruplar halinde yürüyüş yapıyorlar.

Konak Belediyesi’nin, ilçenin en büyük mahallelerinden olan Mimkent’te kadınlar için açtığı aerobik kurslarına gösterilen ilgi, kadınlarımızın, yaş, eğitim, ekonomik durumu ne olursa olsun “sağlıklı yaşam” için, kendileri için birşeyler yapma isteğini bir kere daha ortaya koydu. Bu kursların Mimkent’in yanısıra çok yakında Karabağlar semtinde de başlayacağının müjdesini verdi Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ.

Konak Belediyesi’nin ekonomik açıdan sıkıntılı semtlerde, özellikle kadınlar için yaptığı çalışmalar gerçekten çok anlamlı. Başkan Tunçağ, bir kaç hafta sonra yaz tatiline girilecek olması nedeniyle, çalışmalarında kadınlara ve çocuklara daha çok yer verileceğnini altını çiziyor her fırsatta. Bu semtlerde oturan kadınlara yönelik kent gezilerine yeniden başlanacağını belirtiyor. Konak Belediyesi’nin yaz okullarına şimdiden 3 bini aşkın çocuk için başvuruda bulunulmuş. Bu başvuruların çoğu da yoksul semtlerden.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de Konak Belediyesi gibi kadınlara yönelik kent gezileriyle, çok anlamlı bir çalışma yapıyor. “Kentimi Tanıyorum” projesiyle, semtlerniden alınan kadınlar, Konak Meydanı’nda, Saat Kulesi önünde toplanıp, ardından Kültürhpark’a, Hayvanat Bahçesi’ne gidiyorlar. Ardından Bergama Vapuru’yla enfes bir Körfez turu gerçekleştiriyorlar. Yani tam anlamıyla “çocuklar gibi şen” bir gün geçiriyorlar. Etkinlik sonrası, kadınlar yeniden otobüslerle kendi semtlerine ulaştırılıyorlar.

Ayağında terliği, altında uzun etekleri, başlarında örtüleriyle geçen yılki Üniversite Yaz Olimpiyatları için yapılan evlere, oradaki spor tesislerine hasret kadınlar, olanaksızlıklarına karşın büyük bir azimle yürüyorlar.

Gerçi hekimler, sık sık, “beton ve asfalt gibi sert zeminde yapılan yürüyüşlerde kemik ve kaslara çok fazla yük bindiğini, bu durumun ayak bileğinde sorunlara yol açacağını vurguluyorlar. Yürüyüş için, rahat ve ergonomik spor ayakkabılar, pamuklu giysiler öneriyorlar.

Belki kadınlarımız için böyle güzel çalışmalar yapan, onları kentimizin güzel yerlerine götürüp, gönüllerini alan belediye yetkilileri bir güzellik daha yapar. Bir sponsor aracılığıyla kadınlarımıza rahat ayakkabılar bile dağıtır.

Hoş, dağıtmasalar bile, buralardaki kadınlar için fark etmez. Çünkü, ocağın altını söndürüp, eşini işe, çocuğunu okula yollayan Emine Hanım, “Hadi gari, güneş tepeye çıktı” diyerek kapıya dayanan Sumru Hanım’ı, Ayşe Abla’yı fazla bekletmez, ayağına geçiriverir terliği, düşer “sağlıklı yaşam için yollara”…
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments