DİSK’e Ecevit el attı

İzmir’de günlerdir sıkı bir çalışma yapan bir ekip, “10 Aralık Solda Yenileşme. Bütünleşme ve Kitleselleşme Platformu”nun Atatürk Spor Salonu’ndaki toplantısının ön hazırlığını yaptı. O gün geldi çattı ve Cumartesi günü “Solu Kurtarmaya” talip başta Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) olmak üzere bazı kesimler İzmir’de pek de istediği kitleselliği yakalayamadan, ülkedeki bazı gelişmeleri tartıştı.
Aslında buna pek tartışma denmesi mümkün değil. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve öngördüğü bazı isimler konuştu, gelenler de dinledi. İnteraktif bir tartışma olmadığı için İzmir “Bir grup ünlü solcu konuğu” ağırlamaktan öteye gitmedi.
İlginç konuklar
DSP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i artık hepimiz çok yakından biliyoruz. Prof. Büyükerşen, geçen hafta bir üniversiteden fahri doktora unvanı alırken, bu toplantıya DSP’nin Onursal Genel Başkanı Bülent Ecevit bir mesaj yolladı. Ecevit bu mesajında Büyükerşen’in “Başbakan” yapılması için önünün açılması isteğini gönderdi.
Hayli ilginç olan bu mesaj İzmir toplantısına da “üstü örtülü biçimde” damgasını vurdu.
Salona solu kurtarmak için gelenlerin bundan elbetteki haberi yok. Ama DİSK’in başlattığı toplantıların “parti olup olmayacağı” henüz bilinemezken, Bülent Ecevit olaya nasıl el attı?
Bülent Ecevit Cumartesi günü İzmir’e iki kişilik bir elçi yolladı. Bu elçiler, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve olayın üst aktörlerine Yılmaz Büyükerşen’in Genel Başkanlığı’ndaki DSP’de solun toparlanması önerisini götürdüler. Muhtemelen DSP’yi yönetenlerin bile bundan haberi yok.
Peki DİSK ve bu organizasyonu yapanlar bunu kabul eder mi? Vallahi Ankara’dan siyaseti yakından izleyen bir arkadaşımın söylediğini aktarmak istiyorum. DSP’nin kasasında şu anda trilyonlarca lira hala duruyor. Nemalandırılan bu gelir ile solu kurtaracak olanlar Türkiye’yi birkaç kez turlarlar. Yılmaz Büyükerşen de son yıllarda sürekli ismi gündemde olan önemli bir isim. Dolayısıyla bu işbirliğinin söylentileri yakında açığa çıkabilir. Peki bu işbirliğinin Bülent Ecevit tarafından istenmesinin nedeni ne olabilir.
Nedeni çok açık. Yürürlüğe konulmaya çalışılan bu plan aslında CHP veya Genel Başkan Deniz Baykal’ı son bir kez “vurmaya” yönelik gibi görünüyor.
Cumartesi günü yapılan sol toplantısında bu anlamda ilginç buluşmalar yaşandı.
Şenatalar’ı tekzip edenler

DİSK’in solu kurtarmayı hedeflediği toplantının toplantının bilim ağırlıklı konuşmacılarından Prof. Dr. Burhan Şenatalar’ın ilginç sözlerine önce yer verelim. Şenatalar, “Mustafa Sarıgül bu hareketin hiçbir yerinde yok. Sosyal demokrat ve sol partilerin birleşme potansiyeli var. Biz bunları buluşturacağız ve bir bölen olmayacağız” diyor.
Oysa, Sarıgül’ün olmadığı salonda “Sarı atkılılar” tamamen vardı. Sabri Ergül’ünden, Semra Aksakal’a Muharrem Toprak’tan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’e kadar birçok isim ve birlikte hareket edenler.
Peki bu kitleyi toplamak için hareket eden diğer grup kimdi diye sorarsanız? Onların başında CHP Eski İl Başkanı Alaattin Yüksel geliyordu. Her ne kadar “Siyaset yapmadığını köşesine çekildiğini arkadaşımıza belirtse de” Yüksel’in bu toplantı için yakın çalışma arkadaşları ile harcadığı emek biliniyor. Örneğin, bu toplantının basın toplantısı bile Yüksel’in dönemindeki İl Sekreteri Mehmet Yıldırım’ın sahibi olduğu Pier’deki Rıhtım Cafe’de yapıldı. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bilgin Erünal, Yüksel’in dönemindeki Kadın Kolu Başkanı Pelin Erda dahil birçok isim de toplantıyı izleyenler arasında yeraldı. Kimse kimseyi kandırmamalı ve açık olmalı. Bu hareketin içinde yeralanların çok büyük bölümü, Deniz Baykal ile giriştiği yarışlardan yenik çıkanlar.
Parti kuralım
Toplantının önemli isimlerinden Ertuğrul Günay’ın bir mesajını vermekte yarar var. Günay bu toplantıda partileşmeyi önerdi. Günay, “Eğer saydığımız bu ilkeler doğrultusunda bir parti bulabilirsek orada oluruz” dedi.
Ertuğrul Günay’ın kurmak istediği parti modelinin tam ayrıntılarını bilmiyorum. Ama büyük umutlarla kurulan SHP’nin ağır topları da o toplantıya damgasını vurdu. SHP’liler de partilerini terk etmeden “parti aramaya” başladılar galiba. Fehmi Işıklar, Osman Özgüven, yeni istifa eden İzmir İl Başkanı Mustafa Korkmaz, Bursa SHP İl Başkanı bu toplantının katılımcıları arasında yeraldı.
Toplantının öncesinde ve sonrasında başkaca ilginç notlar da var. Şimdilik bunları yazmakla yetinelim.
Solu kurtarmak üzere İzmir’e gelen konuklarımızın Ege Denizi kıyılarında yediği balıklara da afiyet olsun diyerek, gözlerimizi “kebap şehri” Adana’da yapılacak bir sonraki buluşmaya çevirelim.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments