Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas ÇYDD : Çağdaş eğitim köprüsü

ÇYDD : Çağdaş eğitim köprüsü

Yarı yıl tatili tüm öğrenciler için soluklanma, dinlenme, gezip eğlenme vesilesidir. Hele bu yıl üç haftaya uzayan tatil, pek çok genç için daha fazla dinlenme olanağı sağladı. Kimi kent dışındaki yakınlarına gitti, kimi kar yağışının sunduğu güzelliklerle eğlendi.
Geçtiğimiz hafta kentimize 15 gün için ziyarete gelen bir gençlik gurubu içinse, sanıyorum bu arayıl tatili, yaşamları boyunca unutamayacakları bir tatil oldu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi, iki hafta boyunca ülkemizin farklı Yatılı İlköğretim Bölge Okulları’nda (YİBO) okuyan 27 genç öğrenciyi kentimizde ağırladı.

Çoğu büyükşehir görmemiş, üniversite sınavlarına kendi olanaklarıyla hazırlanan gençler için tahmin edersiniz ki harika bir olanak böyle bir program. Antalya – Kaş, Diyarbakır – Dicle, Manisa – Selendi, Uşak – Eşme, Muğla – Fethiye ve Konya – Beyşehir’deki yatılı bölge okullarından öğrenciler bu süreçte Latife Hanım Köşkü, Asansör, Arkeoloji Müzesi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, Buca Gölet, Kemeraltı, Agora gibi tarihi ve turistik yerleri dolaştılar.

Derneğin İzmir Şube Başkanı Asuman Boyacıgiller, “İlk gün tüm gençlerde bir şaşkınlık oluyor. Yemek servisi bile çok ilginç olabiliyor. 15 günlük sıkıştırılmış bir süreç gibi görünse de olanakları çok geniş bir program. Çok ayrıcalıklı bir süreç. Çocuklar büyük kenti, olanaklarını yaşıyorlar. İk defa sinema tiyatroya gidenler var içlerinde. Hele son gün yemekteki duygusal manzara müthiş. Geri döndüklerinde bölgelerindeki kalkınmamışlığa nasıl bir çözüm getirebileceklerine ilişkin bir sorumluluk üstleniyor bu gençler” diyor.

ÇYDD İzmir Şubesi bu çalışmayı ilk kez 1999 yılında Şırnak’ın İdil ilçesinden gelen lise son sınıf öğrencileriyle gerçekleştirmiş. “O bölgede üniversite başarısı çok azdı. Kırsal alan kalkınma projelerimizle pekçok öğrenciyi kazandık” diyor Boyacıgiller ve ekliyor : “Program ilerledikçe üniversiteyi kazanan ve meslek sahibi olan gençlerin sayısında ciddi bir artış gözlemlemeye başladık.”

ÇYDD’nin ülkemiz eğitim kurumları içinde çok önemli bir halkayı oluşturan yatılı ilköğretim bölge okullarına ilişkin çalışmaları çok anlamlı. Derneğin Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın da belirttiği gibi “YİBO’lar ülkenin kanı can damarı olan okullar.”

Ülkemizdeki 523 yatılı ilköğretim okulu ve pansiyonlu ilköğretim okulunda okuyan 155 bine yakın öğrencinin birkaçına bile ulaşmak, çok önemli.

Derneğin tüm Türkiye’de büyük yankı uyandıran Kardelenler Projesi’nden İzmir’de de 85 öğrencinin yararlandığını öğreniyoruz Asuman Boyacıgiller’den.

Bölgemizdeki YİBO ve PİO’lardan mezun olan kız öğrenciler için “Çağdaş Yatılı Kızlar Projesi’nin de dört yıldır sürdüğünü belirten Boyacıgiller, kentimizde ağırlanan 27 öğrenciyle bu gençlerin kaynaştığını belirtiyor.

Doğudan Batı’ya bir eğitim köprüsü kuran Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin projeleri , Türkiye’nin ta batısındaki öğrenciler için de farklılıklar yaratmayı sürdürecek kuşkusuz.

Hepimizin el vermesi şart.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments