Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Ev sahibi olmak hayal olmaktan çıkacak mı?

Ev sahibi olmak hayal olmaktan çıkacak mı?

Gazetelerde uzunca zamandır sayfa sayfa ilanlar yayımlanıyor. Ev hayali kuran herkesin aklını başından alacak ilanlar bunlar.
Yüzde 1’in altına kadar düşen banka faizleri, ayda asgari 400 ile 800 liradan başlayan taksit seçenekleri,uzun yıllara yayılmış vadeler.
Konutların özellikleri de dikkat çekici… Depreme dayanıklı, zemin etütleri yapılmış, çoğu kaloriferli, çift banyolu, çelik kapılı, parkeli, yeşillikler içinde, manzaralı, lüks denilecek özellikleri olan konutlar bunlar.
İlanlar İzmir’de de ilan reklam piyasasını canlandırmış durumda. Sayfa sayfa yayımlanan ilanlar, basılan binlerce broşür, katalog, dijital afişler, duraklardaki bilboard’lar…
İnşaat sektöründeki canlanma, dalga dalga her sektörü harekete geçiriyor.
Terbay İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ege Genç İş Adamları Derneği üyesi Cüneyt Baysak, sektörde yaşanan canlılığın, yarattığı istihdam ve katma değer açısından çok önemli olduğunu dile getiriyor: “İzmir’de, sobalı evlerin olduğu düşük kalitede yapılan toplu konutların yanı sıra çok lüks, Mavişehir’deki gibi villa ve konutlar bulunuyordu. Ancak, karı koca çalışan, yüksek eğitimli, sabit ve iyi geliri olan kitlenin yaşayacağı kaliteli konutlar anlamında ciddi bir açık vardı. Son günlerde gördüğümüz konut ilanlarında bölgemizin tanınmış ve saygın iş adamlarının şirketlerinin adlarını görmek çok güzel. Çünkü bu firmaların yaptığı inşaatlar, depreme dayanıklı, lüks, güvenilir konutlar.”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2003 yılı verilerine göre, İzmir’de kiracı olarak yaşayan nüfus 300 bin dolayında. Ege Bölgesi’nde ise bu sayı 500 bini aşıyor. Türkiye geneline bakınca bu sayının 4 milyona yakın olduğunu görüyoruz. Rakamlara göre konut sahibi olanların sayısı, kiracı olanlara göre daha fazla. İzmir’de konut sahibi olanların sayısı 620 bin, Ege’de 1 milyon 900 bin kişi dolaylında. Türkiye genelinde ise 12 milyonu aşkın kişinin öyle ya da böyle ev sahibi olduğunu gösteriyor rakamlar.

İzmir’de son günlerde toplu konutçuluk alanında ciddi bir deneyime sahip, Ege Koop’un Güzelbahçe’de başlayacağı villalar çokça gündemde. Toplam maliyeti yaklaşık 300 milyarı bulacağı tahmin edilen konutların neredeyse tamamına ilişkin üye kaydı yapıldığı söyleniyor.

Ege Kent’te, çok yakında temeli atılacağı belirtilen aylık ödemelerin 400 milyondan başlayacağı belirtilen Çamlıkent Konut Yapı Kooperatifi’nde de kayıtların çok yoğun bir şekilde sürdüğü söyleniyor.

Aylık ödemeleri ne kadar düşük, vadesi ne kadar uzun olursa olsun, ev sahibi olmak yine de zorlu bir süreç. eğitim ve gelir düzeyi yüksek ailelerde bile, çalışanlar, ev sahibi olana kadar “çocuk yapmayı, eşyalarını yenilemeyi erteleyerek, iş koşullarındaki olumsuz koşulları görmemeyi ” göze alarak bu sürece atılıyorlar. çok yakınımızdaki arkadaşlarımızdan biliyorum ve izliyorum bu süreci.

“Bir kooperatife girip ev sahibi olma” hayaliyle yaşayan dar gelirli ailelerde bile , yaşanan olumlu trendin etkileri gözlerden kaçmıyor. Temizliğe gelen hanımların, “Örnekköy’de 40 milyara ev alınabiliyormuş” sözleri gülümsetiyor insanları.

Dileğimiz, kentte bir dinamik yaratan sektörün “hayal”lerini gerçekleştirmek isteyen insanlara “gerçekten kaliteli ve depreme dayanıklı” çevresiyle de yaşanabilir, sağlıklı konutlar sunması…
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments