Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Okullar için ziller çalmaya başladı

Okullar için ziller çalmaya başladı

Çarşıda, pazarda okul malzemeleri görülmeye başlandı bir süredir. Anne babaların dilinde ise, “Dur bakalım, şimdi masrafımız çok olur, okullar açılıyor” söylemi var evdekilerden birinin herhangi bir satın alma talebi karşısında.

Okul demek masraf demek. Önlüğü, kalemi, defteri, çantası, kitabıyla… Devlet ilköğretim okullarında kitapları karşılıyorsa da, işin bir de özel eğitim kurumları yönü var.

Devlet okullarında iyileştirme çabaları yıllardır sürse de gerek sosyal olanaklar gerekse fiziki koşullar nedeniyle pek çok anne babanın gözü gönlü özel okulda.

Ege Özel Okullar Derneği’nin verilerine göre, bölgemizde bulunan 134 özel okulun, 39 tanesi İzmir?de. Fiyatları 6 bin ile 13 bin Yeni Lira arasında değişen özel okullarda çocuk okutmak, kimi aileler için sorun değil kuşkusuz. Ama “her şeye rağmen”, “yeter ki çocuğum iyi bir eğitim alsın” mantığıyla bakan orta gelirli aileler için durum elbette farklı. Bilinçli veliler araştırıyor, karşılaştırıyor, ellerinde broşürler, Internet adresleri, soruşturup duruyorlar.

Kentimizdeki pek çok özel öğretim kurumunda kayıtlar neredeyse bitti. Şu sıralar ya ara sınıflar için yabancı dil sınavı yapılıyor ya da ders kitap listeleri hazırlanıyor.

Çocuklarının kazandığı Anadolu Liseleri?nin fiziki koşullarını görünce büyük sürpriz yaşayan aileler arasında, “dişini biraz daha sıkacak olanlar” ya da hala kararsız kalanlar için kayıt yaptıracak özel okul seçeneği giderek azalıyor.

Ege Bölgesi Özel Okullar Derneği Genel Sekreteri Gürbüz Yörük, İzmir’de yaklaşık 20 bin özel okul öğrencisinin bulunduğunu belirtirken “Bunun 13 bini ilköğretim kalan kısmı da lise öğrencisi” diyor ve ekliyor, “Devlet biraz daha destek verse pek çok ailenin aklı özel okulda aslında.”

Derneğin web sitesindeki özel okulları inceleyince daha çok sınav başarılarının öne çıktığını görüyoruz İzmir’deki özel okullar arasında. Bir de sosyal aktivitelerle rehberlik hizmetlerindeki özen dikkat çekiyor.

İzmir’deki özel okulların fiziki koşulları eğitim kalitesi İstanbul’daki özel okullarla karşılaştırıldığında oldukça mütevazı. Merak edip de Internet’ten İstanbul’daki bir kaç özel okul sitesine girerseniz, ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Öğrenciyi anaokulundan alıp üniversitesine kadar taşıyan, hatta sonrasında şirketlerinde çalışma olanağı tanıyan çok büyük sermayeli özel okullar… Uzay bilimleri merkezi, sanat atölyeleri, trafik eğitim merkezleri, yüzme havuzları, özel konulardaki kulüpleriyle birer cazibe merkezi haline gelmiş özel okullar. Çok ciddi bir pazar kaygısının olması, aşırı rekabet belli ki bu kentte okulları “beş yıldızlı otel” görünümüne sokmuş. Bu okulların eğitimleri de, görünüşleri kadar ışıltılı mı, onu ancak konunun uzmanları irdeleyebilir kuşkusuz.

Okulların açıldığı ilk gün, kentimizdeki kimi özel okulların önündeki lüks araba trafiğini görüp, “Olanakları olsa çocukları helikopterle getirecek veliler” diye yadırgarız her yıl. Bir öğrencinin ailesinin olanakları ne olursa olsun, sonuçta “sadece öğrenci” olması ve geldiği yerin “okul” olduğu gerçeğindendir bu abartılı seremoniyi yadırgamamız. Oysa İstanbul’daki özel okulları görünce “İzmir ne kadar da mütevazıymış” diyor insan.
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments