Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Fakir Babasının Son Dileği

Fakir Babasının Son Dileği

İzmir geçtiğimiz hafta sonu değerli bir işadamını ve hayırseverini yitirdi. Birçok gazetede Sayın Zorlu’nun vefatı “Fakirler babalarını yitirdi” başlıklarıyla yer aldı. Ne kadar doğru bir başlık…


Mazhar Zorlu’nun 57 yıl önce kurduğu İzmir İl Fakirleri’ne Yardım Derneği, gerçekten de babasını yitirmiş evlatlar kadar mahzun…Tanrı, böylesine güzel bir çabanın temellerini atıp, bugünlere getiren insana cennette güzel bir köşe ayırmıştır herhalde…


Ben İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği’yle 1985 yılında üniversiteye başladığım yıl tanıştım. Dernek o yıl üniversitede okuyan başarılı gençlere burs vermeye yeni başlamıştı. Burs alan 5 gençten biri de bendim.


Tam dört yıl boyunca her ay düzenli olarak benim gibi beş öğrenciye burs verdi dernek. Burs almaya gittiğim bazı günlerde kapıda uzun kuyruklar görürdüm. Yoksul, beli bükülmüş, çoğu da yaşlı seksen kişiye gıda yardımı yapılıyordu.


Çankaya’daki eski bir binada bir hayırseverin sağladığı daracık bir mekanda hizmet veriliyordu. Bugün, aradan geçen on dokuz yıl içinde derneğin burs verdiği üniversiteli genç sayısı 80’e, yardımcı olduğu ihtiyaçlı sayısı 300 aileye çıktı.


Dernek şimdi yine bir hayırsever tarafından bağışlanan Alsancak’taki Türk Eğitim Vakfı binasında hizmet veriyor. O günlerde on beş yirmi olan gönüllü sayısı, bugün yüzü aşıyor.


‘Sivil toplum örgütü’ deyiminin bile bilinmediği günlerde, Mazhar Zorlu’nun etrafında eşiyle, çocuğuyla, sanayici iş arkadaşlarıyla genişleyen halka, artık tüm İzmirlileri sarıp sarmalıyor.


Dağıtım günleri görmelisiniz derneğin binasını. Yardım almaya gelen insan kadar, yardım etmeye gelen var. Kimi komşusundan derlediği giysileri getiriyor, kimi artık kullanmadığı bir eşyasını.


Çevre esnaf bile dağıtım günleri işin ucundan tutuyor. Mazhar Bey’in attığı tohum, artık dal budak vermiş, çiçek açmaya başlamış. Dernek gıda yardımının yanısıra ihtiyacı olanlara ilaç, doktor, protez, gözlük, giysi, kitap yardımı yapıyor.


Derneğin felsefesi, “dilenmeyen fakire yardım edebilmek”. Bunun için ihtiyacı olduğunu bildirenler araştırılıyor, inceleniyor, yani yapılan yardım gerçekten ihtiyaç sahibine ulaşıyor.


Her yıl yoksul çocuklara sünnet yaptıran, kermesler, geziler düzenleyen derneğin en önemli gelir kaynağı gönüllü bağışlar.


İzmir İl Fakirleri’ne Yardım Derneği’nin gündeminde uzun zamandır çok önemli bir madde var. İzmir’e yeni bir huzurevi kazandırmak. Sayın Mazhar Zorlu’nun da çok önemsediği ama finansman konusunda duraksadığı bu hedef, şimdi dernek için yerine getirilmesi şart olmuş bir vasiyet gibi.


Kentimiz bağış konusunda birbirinden değerli işadamına, hayırsevere sahip. Bu İzmir için büyük bir şans. Bağışlanacak bir arsa, kimsesiz onlarca bakıma muhtaç insana yuva olacak.


Bir tatil köyü gibi planlanan, hobi bahçeleri, sanat odaları, kitaplığı, doktoru, psikoloğu, kuaförü, berberi bulunacak huzurevi projesi, ekonomik durumu iyi kişilere de bir yuva olacak. Böylece finansman sorunu da kendiğilinden dengelenebilecek.


İzmir İl Fakirlerine Yardım Derneği, ancak bu kenti çok seven ve düşünen bir insanın kurabileceği bir kurum.


Dernek, yoksul insanlar incinmesin, kırılmasın diye dağıtım günleri yanlarına gelmekten, hatta binbir ricaya karşın onlarla fotoğraf çektirmekten bile sakınan ince düşünceli bir insanın gözbebeği. “Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. Aman dikkat edin” diye hanımlara sıkı sıkı tembihte bulunan gerçek bir hayırseverin çocuğu.


Bu derneğe el vermek, kentini düşünen ve seven tüm İzmirlilerin, Sayın Mazhar Zorlu’ya borcu…
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments