Ana Sayfa Kent Yazıları Saadet Erciyas Pamira'nın Hatırlattıkları

Pamira’nın Hatırlattıkları

Trafik kazalarından dolaylı ya da dolaysız hepimiz etkileniyoruz. Geçen yıl çok yakın bir arkadaşımızın dünyalar güzeli kızı Pamira’yı böyle bir kazada yitirdik. Hem de çok özel bir güne, 23 Nisan’a iki gün kala.

Kendi aramızda “güzellik” diye çağırdığımız Pamira’nın, okula giderken babasının kullandığı araçta annesi ve kuzenleriyle birlikte geçirdiği kazada yaşama veda etmesi, hepimizi derinden sarstı.

Babanın direksiyonda olması, hız iddiaları, yoldaki mıcırlar, servis araçlarının karayoluna verdiği zarar, aracı solladığı iddia edilen ama bulunamayan bir taşıt, can acıtan gazete manşetleri, acıtan iddialar…

Yürekleri yanık, canı gibi sevdikleri evlatlarına yaşam boyu veda eden iki pırıl pırıl insan… Yaşanan bu çok acı olayın içindeki tek gerçek, arka koltukta kuzenleriyle oturan ve kemeri takılı olmayan Pamira’nın artık hayatta olmadığı.

Ön koltukta oturanların bile zorunlu olduğu halde kemer takmadığı ülkemizde arka koltukta kemer takmaktan söz etmek lüks görünebilir. Ancak trafik eğitim şube müdürlüğü’nün yayılnadığı broşürlerde dikkat çekilen bir nokta var. 50 kilometre hızla giden bir araçta, arka koltukta oturan ve kemer takmayan çocuklar, çarpma anında ağırlığı tam 30 kat artarak savruluyor.


Düşünün, 10 kiloluk bir çocuk, şehir içinde normal hızla giderken birdenbire bir 300 kiloluk bir filin yaratacağı tahribatı yaratıyor. Bir çocuğun savrulması, birçok yaşamın da savrulması demek.


Bizim güzelliği’miz eminiz ki şimdi bir kır çiçeği, bir papatya. Belki sizin vazonuzda belki bizim vazomuzda. Ve başka güzelliklerle, papatyalarla birlikte, 23 Nisan’ı kutlamaya hazırlanıyor.


Dün eğitimli insanların başına gelen bu tatsız olay, yarın bir başka anne babanın canı yakmadan elimizi çabuk tutmalıyız.


Ne yazık ki ülkemizde henüz arka koltukta kemer takmayı zorunlu kılan bir yasa bulunmuyor.


Hala ısrarla çocukları kucaklarında, ön koltukta oturan ailelere rastlıyoruz.12 yaşına kadar olan çocukların kilosuna göre ayarlanabilen, özel çocuk koltuklarına ilişkin düzenlemeyi içeren İsofix standartıyla ilgili bilgileri, ancak internetteki yabancı sitelerden bulabiliyoruz.


Ama olsun, araştırmaktan, bilgilenmekten ve çevremizdekileri bilgilendirmekten vazgeçmek yok. Trafik polisleri bu konuda son derece yardımcılar ve ailelere her türlü desteği veriyorlar.

Sözün özü, önlem almak, bir lüks değil bir zorunluluk. Yasa çıksa da çıkmasa da arka koltukta da kemer yaşamımızın bir parçası…

Çünkü hiçbir papatya kolay yetişmiyor…
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments