Yazdır Arkadaşına gönder
Zeynel Kozanoğlu
Zeynel Kozanoğlu1936 yılında Çankırı'nın Ilgaz ilçesinin Kıyısın köyünde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. 1955 yılında Ankara Öğretmen Okulu'na dönüştürülen Hasanoğlan Köy Enstitüsü'nü bitirdi.

Konya'nın Kulu ilçesinin Ömerhanlı (Tavşançalı) kasabasında bir süre öğretmen olarak çalıştı. Askerlik görevini 1960 - 1962 yılları arasında Gelibolu'nun Cumalı köyünde yedeksubay öğretmen olarak tamamladı.

Ankara'da Medeniyet Gazetesi'nde, İzmir'de Anadolu Ajansı'nda çalıştı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin üçüncü sınıfından İzmir Gazetecilik Yüksek Okulu'na geçti ve bu okuldan mezun oldu.

Çeşitli gazetelere röportajlar yaptı, TRT'ye radyo programları ve oyunlar yazdı. Yurt Ansiklopedisi'nin İzmir maddesini yazanlar arasında yer aldı. Aralarında Kent - Yaşam'ın da olduğu kimi internet sitelerinin yanı sıra İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nce yayımlanan 9 Eylül Gazetesi'nde köşe yazıları yazdı.

Öğretmen Okulu'ndaki öğrenciliği sırasında yazdığı ve bir meslek dergisince ödüllendirilen iki piyesi kitap olarak yayımlandı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nce düzenlenen Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışmalarında dereceler aldı. 1967 yılında Tercüman Gazetesi'nin açtığı roman yarışmasında birincilik ödülü kazandı. 2005 yılında "İzmir Basınında İz Bırakanlar" konulu yazılarıyla röportaj dalında birincilik ödülü aldı.

2008 yılı Ocak ayında İzmir Gazeteciler Cemiyetince "İzmir'de çalışan en yaşlı gazeteci" plaketi verildi. Zeynel Kozanoğlu evli ve üç çocuk babası.

Zeynel Kocanoğlu'nun basılı eserleri şunlar:

- Hamdi Bey ve Akbaş Baskını, Ankara - 1970 (Araştırma)
- Şeytan Köprüsü, İstanbul - 1967 (Roman)
- Anıt Adam Osman Nevres (Hasan Tahsin), İzmir - 1972 (Araştırma)
- Mahmut Türkmenoğlu ve Bademler Kooperatifi (Yaşam Öyküsü) İzmir - 1992
- Vatan Ekmek Hürriyet, Ankara - 2000 (Araştırma)
- "Biraz Daha Işık" (Abdullah Ünal ile birlikte), İzmir - 2002 (Yaşantı)
- Avrupa'da Türk Olmak, İzmir, 2005 - (Yaşantı)
- İzmir Basınında İz Bırakanlar (iki çilt) İzmir, 2006 (Röportajlar)
- Atatürk Çankırı'da, İzmir, 2007 (Araştırma) İzmir
- Yüzyıllar Boyunca Türkiye ve Danimarka, (Araştırma) Kopenhag 2007
- Gönül Adamı İsmail Sivri (Yaşam Öyküsü) İzmir, 2008
- Yassıada'da Bir Spiker (Anı - Roman) İstanbul 2011
- Işılay Saygın Hizmete adanmış Koca bir Ömür (Biyografi) 2014
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri