Yazdır Arkadaşına gönder
Yüzde 90 indirimle 500 TL’ye ayakkabı fırsatı
Ercan Sever
Ercan SeverÇağdaş yaşamın tapınakları AVM ’ler özellikle hafta sonları toplumsal histeriye dönüşen alışveriş seremonilerine ev sahipliği yapıyor. Bu tapınakların kutsal ikonu kredi kartları ile kendimizi bir mağazadan diğerine savuruyoruz. Alıyoruz, borçlanıyoruz mutlu oluyoruz...

Mesaj, reklam bombardımanı altında attığımız her adımda yeni tuzaklar ile karşı karşıyayız. Renkli tabelalara, cep telefonumuza gelen reklam mesajları eşlik ediyor. Savunmasız halde maruz kaldığımız mesaj bombardımanı ile alışveriş için en uygun zaman olduğu hissine çabucak kapılıyoruz.

Fırsat, damping, kaçırma, al, al...

İlgimizi çekip yanaştığımız her etikette yüzde 50, yüzde 150, yüzde 500 indirim oranları... Teslim olup kendimizi kasiyerin önünde buluyoruz. Kasiyer, havuz problemi çözer gibi, bankamız, kredi kartımız, alışveriş yaptığımız market, sigorta şirketi, kullandığımız GSM operatörü ve benzeri onlarca firmanın verdiği indirimleri düşüyor, bölüyor, çarpıyor. Kasiyerin hummalı indirim hesabı karşısında Murdoch, Soros, Trump gibi dünya çapında fırsat avcısı girişimci havası ile ödememizi yapıp çıkıyoruz.

Ama o da ne AVM tapınağından ayrılırken kutsal çalgıların ezgileri sona erip kendinizle baş başa kaldığınızda aslında çok da ihtiyaç olmayan birden fazla ürünü her zaman alabileceğimiz fiyatlar ile edindiğimizi fark ediyoruz. Artık çok geç! Kredi kartı ekstremizin yeni konukları yerlerini aldılar bile.

Biz ise yüzde 200 indirimle 700 TL’ye aldığımız ayakkabı, yüzde 1500 indirimle 450 TL’ye aldığımız palto ile yüzde 3000 indirimle 10000 TL’ye aldığımız oturma grubunu ile birlikte sancılı ödeme aylarına yelken açmış oluyoruz.

“Aziz Kocaoğlu dürüst ama...”

İzmirliler ’in belki de en popüler cümleleri böyle başlar. Parti, ideoloji gözetmeksizin birçok İzmirli Aziz Kocaoğlu’nun dürüstlüğünü teslim ederek İzmir’de yerel yönetimden aldığı hizmetten yakınır. İzmir’in ne kadar kötü yönetildiğini belirtirken vicdan dizaynı ile Aziz Kocaoğlu’nun dürüstlüğüne atıfta bulunulur.

Siyaset biliminde karşılığı nedir bilmiyorum ama empati kurmanın zor olduğu bir ruh haline ifade ettiğine şüphe etmem. İzmir’de yaşadığımız dönemin tarihini kaleme alacaklar Aziz Kocaoğlu dönemini anlatan kripto niteliğindeki bu ifadeye sık başvurmak zorunda kalacaklar: “Aziz Kocaoğlu dürüst ama...”

Tarih: 19/12/2011
13342 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.