Yazdır Arkadaşına gönder
Yenilenebilir enerjide kooperatiflerin önemi
Yenilenebilir enerjide kooperatiflerin önemi Tüm dünyada büyük önem taşıyan, Türkiye’de ise henüz istenen yatırımların gerçekleşemediği yenilenebilir enerji konusunda kooperatiflerin öneminin ele alındığı uluslararası Üçüncü Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri Konferansı, 10-11 Eylül 2018 tarihleri arasında İzmir Ticaret Odası (İZTO) ev sahipliğinde gerçekleşti.

Troya Çevre Derneği tarafından düzenlenen konferansa, Almanya, Gürcistan, Ermenistan, Belçika ve Danimarka’dan konuşmacılar katılırken, bu yılın ana teması; Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerindeki enerji kooperatifleri ve girişimleri oldu.

Konferansta Doğu Avrupa’da yenilenebilir enerji kooperatifleri,yenilenebilir enerji kooperatifleri ve uluslararası bağlantılar,Türkiye enerji kooperatifleri ile bağlantılar, enerji tasarrufu, merkezi ısıtma-soğutma konuları ele alındı.

İzmir için stratejik önem taşıyor

Konferansa İzmir Enerji Kooperatifi Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Çağlar Kalkan ile İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Aslanoğlu da katıldı. Toplantının açılışında konuşan Şenol Aslanoğlu, İzmir açısından oldukça stratejik durumda olan sektörlerin başında yenilenebilir enerji sektörü geldiğini vurgulayarak “Rüzgarımız ve güneşimiz pek çok dünya ülkesine göre bir hazine değeri taşıyor. Bu tür enerji kaynaklarını etkin kullanmak ekonomimize de yeni bir soluk getirecek; enerji bağımlılığını düşünürsek, tabiri caizse ekonomiyi de yenileyecektir” dedi.

Yakın gelecekte çevresel sorunlara bağlı olarak kaynakların tükenecek olmasının, sürdürülebilir kalkınmanın öneminin anlaşılmasını sağladığını belirten Aslanoğlu, “Gelinen noktada yenilenebilir enerji üretimi, dünya çapında bir öncelik haline geldi. Dünyada enerji sektörü iklim değişikliğinin yarattığı sorunlar nedeniyle radikal bir dönüşüm sürecinden geçiyor” dedi.

Ülkemizde enerjinin dışa bağımlı olduğuna dikkat çeken Aslanoğlu, Türkiye’nin enerji kaynak tercihinde görülen değişikliklerin nedenini de sadece çevresel faktörlerle açıklamanın yetersiz olacağını belirtti. Aslanoğlu, “Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı olan cari açığın en büyük nedeni, ülkemizin enerjide dışa bağımlı olmasıdır. Türkiye’de petrol ve doğalgazın neredeyse tamamı, kömürün ise beşte biri ithal ediliyor. Ülkemizde elektrik üretimi her yıl yüzde 7-8 oranında artıyor. Ham petrol ve doğalgazda yetersiz üretim miktarına rağmen, Türkiye’de elektrik üretimi konusunda yerli kaynaklara dayalı imkanlar olduğu biliniyor. Bu nedenle Türkiye’nin elektrik üretimi için yeni çözüm yolları bulması gerekiyor” bilgisini paylaştı.
Aslanoğlu, İzmir’de de büyük bir potansiyel bulunduğunu ancak daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtirken, Yenilenebilir Enerji Kooperatifleri modelinin önemli bir yatırım türü olduğuna dikkat çekti.

Deneyimler paylaşılacak

İzmir Enerji Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Çağlar Kalkan, yenilenebilir enerji konusundaki dünyadaki deneyimlerin aktarılması ve bilgi birikiminin oluşturulması için toplantının büyük katkı sağlayacağını dile getirdi. Kalkan, kooperatifçiliğin gelişmesi için Bakanlık ve İl Müdürlüğü düzeyinde destek aldıklarını belirtti.

Geç kaldığımız bir alan

İzmir İl Ticaret Müdürü Şahin Ersü ise, “Geç kalmış olduğumuz bu alana biraz daha hızlı, hatta nefes almadan, var gücümüzle ulaşmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Rüzgarımız memleketimizde çok, güneşimiz bol, biyokütle enerji kaynaklarımız adeta namütenahi. Bunları kullanmakta geç kaldık. Bunları demokratik yapılanmanın en önemli ifadelerinden biri olan kooperatifleşmekle de aşacağımıza inanıyoruz. Bununla güzel ülkemizin çevresini de koruyacağız. Bunun bilincindeyiz. Bu sayede enerjide tekelleşmeyi de önlemiş olacağız” dedi.

Kökeni 30 yıl öncesine gidiyor

Troya Çevre Derneği Başkanı Oral Kaya, ilk iki konferansı Çanakkale’de yaptıklarını hatırlatarak, “Yenilenebilir enerji kooperatifleri kavramı ülkemizde çok yeni olan bir kavram. Bütün dünyada da kökeni en fazla 30 yıla dayanıyor. Bu alana girdiğimizde bir baktık ki, büyük bir eksiklik ve sıkıntı yaşanıyordu. Deneyimler ve nasıl bir yol haritası çizmemiz gerektiği bilinmiyordu. Bu nedenle yurtdışı örneklerini görmek istedik” dedi.

Tarih: 12/9/2018
949 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.