Yazdır Arkadaşına gönder
Yeni yıl hediyeleri
Konuk Yazar
Konuk YazarBurcu Derya Kaban

Yeni yıla sayılı günler kala hediye alma telaşı da hız kazandı. Yeni yıl, hediyeler, yeni şeyler, güzel dilekler... Bunlar çok güzel. Ama her güzel gün gibi bu da tüketim çılgınlığının esiri olmuş durumda. Olmayan paralarla yapılan harcamalar yeni bir yılın başlangıcında mutluluk yerine daha borçlu, bunun neticesinde de daha köle bireyler getiriyor.

Alışveriş merkezleri ışıkları ve kampanyalarıyla bir yandan gözlerimizi kamaştırırken bir diğer yandan da bizi daha da köleleştiriyor. Peki ne yapmalı? Yeni yıla hediyesiz mi girmeli? Tabii ki hayır! İşte köleleşmeden hediye "vermenin" yolları.

1-Büyük alışveriş merkezleri yerine küçük esnafı tercih edin. Büyük alışveriş merkezlerinin taksit-indirim oyunlarına kanmayın, bütçenize göre hediye satın alın. Hem yaşadığınız semte, kente bir faydanız olur hem de pazarlık şansınız vardır. Büyüklerin gözü ise sadece cüzdanınızdadır. Bir üründe indirim yapar, ötekisinden sokar. Bunu da alırsanız size özel indirimimizle bu da şu kadar vaatleriyle beyninizi bulandırır, alışveriş sonunda almanız gerekenler yerine gereksiz ürünlerle dolu torbalarla sizi evinize yollarlar. “Kaz gibi yolunmayı seviyorum, verdiğim her kuruşla köleleşmek pek de güzel” diyenlerdenseniz eğer tabii yapacak bir şey yok.

2- Bu sene hediyeleriniz kendiniz yapmaya ne dersiniz? “Yok, ben yapamam, elimden gelmez”lerle kandırmayın kendinizi. İnternette bu işin nasıl yapılacağını gösteren yerli ve yabancı bir çok site mevcut. O kadar yaratıcı fikirler arasında kendinize hitap eden bir şeyler elbetteki bulacaksınız. İnternette kendin yap ya da diy -do it your self- şeklinde arayıp, sitelere göz atabilirsiniz. Resimli, hatta videolu anlatımları izleyin ve "tatammm"... Unutulmaz emek dolu bir hediye hazır. Bu hediyeyi verirken "Ay benim için zaman ayırıp hediye mi yaptın? Çok tatlısın" bakışına hazır olun.

3-Sevdikleriniz için bir bağış yapmak da bence harika bir fikir. TEGV, LÖSEV, WWF ya da gönlünüzden geçen bir başka kuruluşa sevdikleriniz adına bağış yapabilir, bu kuruluşların hediyelik ürünlerinden satın alabilir, yılbaşı için bunları hediye edebilirsiniz . Bir çocuğun hayatını kurtarabilir, okumasını sağlayabilir, bizi sevip kollayan doğa anamıza destek olabilirsiniz. Hangi hediye daha güzel, daha anlamlı olabilir. Bu sene hediyemle zenginleri daha zengin yapmak yerine bir hayat kurtarmak istiyorum diyenler için bu kurumlardan bir kaçı:

www.tegv.org
www.losev.org.tr
www.unicef.org.tr
www.tema.org.tr
www.tofd.org.tr
www.haytap.org

4-Unutulmayacak, yıllar geçtikçe büyüyecek bir hediye seçeneği olarak sevdikleriniz için fidan ekebilir, sertifikalarını onlara hediye olarak verebilirsiniz. Yıllar sonrasında gölgesinde piknik bile yaparsınız belki.. Kim bilir?

5-Eskiden aşıklar birbirine kaset doldurur, şarkılardan fal tutarlardı. Evet kaset de kasetçalar devri de bitti. Ama cd devri henüz ölmedi. Hediye vereceğiniz kişinin zevkine hitap eden bir cd doldurup kapağına ortak bir fotoğrafınızı yerleştirin. Hediyeniz hazır. Cd döner siz akıllardan çıkmazsınız.

6-Dijital çağ başladı Instagram, Facebook derken basılmış fotoğrafın nasıl bir şey olduğunu unuttuk. Hediye sahibiyle ortak fotoğraflarınızı bastırıp güzel bir kolaj hazırlasanız güzel olmaz mı? Hem de nasıl güzel olur, bakar bakar sizi hatırlarlar.

7-Kurabiye, kek hazırlamak da bir seçenek. Elimden gelmez diye mutfağa hemen küsmeyin, internette o kadar güzel, o kadar detaylı videolar var ki, başarısız olmak imkansız. Sadece erkeklerin değil, herkesin kalbe giden yolu mideden geçmekte. Lezzetli kurabiyeler, sıcak bir kek.. Aklınıza ne gelirse, elimizden ne gelirse...

8- Çocuklar için de bir hediye önerisi; herhangi bir kutuya ya da sepete renkli boyalar, boyama kitabı ya da internetten alacağınız çıktılar... İşte bir çocuk için çok zevkli bir hediye seti. Hediye setinize simler, pullar, boncuklar, kısacası yaratıcılığını geliştirebilecek her şeyi ekleyebilirsiniz...

Bu liste böyle uzar gider. Hediye tüketmekle eş değer değildir. Hediye almak değil, vermektir asıl olan. Sizi köleleştiren kredi kartları, büyük mağazalar, dev alışveriş merkezlerinin tuzağına düşmeyin. Kampanyalar, taksitler, “aman da çok ucuz”lara kanmayın. Cebinizdekinden fazla harcamayın. Onları zengin edip kendinizi köleleştirmeyin, kredi kartı esaretine son verin. Sevgiyi göstermenin yolu para harcamak değildir. Çevrenizde böyle düşünen insanlar varsa eski yılla birlikte onları da çöpe atın. Daha yaratıcı, daha üretici bir yıla başlayın.

Yeni yıl mutluluk, sağlık, yaratıcılık, bereket ve üretim getirsin hepimize. Borçsuz, daha özgür bir yıl dilerim herkese; tabii ki sevdiklerimizle...

Not: Havalar çok soğuk, sokakta yaşayan insanları ve dört ayaklı dostlarımızı unutmayalım.

Tarih: 21/12/2012
3987 kez okundu
   Yazdır Arkadaşına gönder
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.