Aydoğan Açarlar

1956 yılının Aralık ayında, soğuk bir kış günü, Erzurum’un Ilıca kasabasında dünyaya gelmişim. Asker çocuklarının kaderidir, böyle hiç bilmedikleri ve belki bir daha da hiç gidemedikleri bir yerlerde doğarlar işte…

Bu karlar altında ki mevsim de doğumum ile ilgili tek tesellim “Yay” burcunda doğmam ve o burcun tüm özelliklerini taşıyarak yaşamış olmamdır.

Annemin ailesinin Yunanistan’dan göç ederek İzmir’e yerleşmiş olmasına, babamın Ulaştırma sınıfını tercih ederek çoğunlukla İzmir’de görev yapmasına ve doğal olarak bebekliğimden üniversite yıllarıma kadar İzmir’de büyümüş ve okumuş olmama hep şükrediyorum ve bu şehre hala gerçekten aşığım.

Bahçelievler’deki Mithat Paşa ilkokulu, Halil Rıfat Paşa’daki Dokuz Eylül Ortaokulu ve Hatay’daki Eşref Paşa Lisesi’nde okuduğum yıllar ve şekillenen kişiliğimden son derece memnunum. Hatta bu kişiliğimle, 1975 yılında kazandığım Kara Harp Okulu’nun o ciddi ve disiplinli yapısına kolay kolay uyum sağlayamadığımı da itiraf etmeliyim. 1970’lerin müziği ve romantizmi, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yoğun sevgisi, hayatımın aşkının hasreti ile nasıl uyum sağlayabilirdim ki zaten? 

1979 yılında mezun olup subay çıktığım günden emekli olduğum 1997 yılı Mart ayına kadar, hep başarılı olduğum söylendi, ama sol görüşlü olduğum için kurmay sınavlarına kabul edilmeyen, dolayısıyla hak ettiği yerlerde çalışma fırsatı olmayan bir subaylık yaşantım oldu. Ama sanırım bunlara gerçek anlamda hiç küsmedim, o zorlu ve meşakkatli yılları hep çok çalışarak, organize yeteneğimi kullanarak ve burcumun verdiği aktif, hayat dolu, arkadaş canlısı kişiliğim sayesinde genellikle iyi geçirdim…

İşte bu karmaşık duygu halleri içinde, birçok üzüntü veren anılarımla birlikte hikayelerim de okuyacağınız “Mutluluk” dolu anılarım da oluştu. Bugün anlatılacak bir şeyler yapabildiğim için kendimi huzurlu ve mutlu hissediyorum.

Tabii ki, sizlerle bu anılarımı paylaşıyor olduğum “Kent Yaşam” platformu için de minnet duygularımı ifade ediyorum… Tülin’in eşi, Berkan ve Ayşegül’ün babası, Ada ve Zeynep’in dedesiyim.