Yazdır Arkadaşına gönder
Yaşam Elekleri Sergisi'nden TÜRGÖK'e destek
Yaşam Elekleri Sergisi'nden TÜRGÖK'e destek
Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) Kabartma Baskılı Kitaplar projesine destek olmak amacıyla düzenlenen Yaşam Elekleri Sergisi, Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’nde açıldı.

Sergi Torlak Çiftliği yöneticisi Armağan Portakal'ın projesi kapsamında “Benan Bilek ile Yaşam Elekleri Atölyesi” katılımcılarının hazırladığı eserlerden oluştu. Sergiden elde edilen gelir Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı (TÜRGÖK) Kabartma Baskılı Kitaplar projesine aktarılacak.

31 kadından 49 yaşam eleği

İlk kez 15 yıl önce Benan Bilek tarafından yapılan ve yıllar içinde bir sanat çalışması haline gelen “Un Eleği Üzerine İplikler ile Resimler”, geçtiğimiz yıl Torlak Çiftliği Kurucusu Armağan Portakal’ın önerisiyle bir atölye çalışmasına dönüştü.

İki kadının bir yıl boyunca ayda bir buluşma ile düzenledikleri atölye çalışmasına İzmir’in yanısıra İstanbul, Kayseri, Balıkesir, Muğla ve Denizli’den kadınlar da eser hazırladı. Atölyede Benan Bilek önderliğinde 31 kadın, deniz dibi görüntülerinden mandalalara, göl kıyısından balkonları çiçekli evlere, baykuşlardan flamingolara kadar farklı temalarla işlenmiş rengarenk 49 elek üretti.

Projeye Asuman Kaftan, Ayla Demiray, Ayşın Aksu, Banu Yüksel, Bernev Atlıer, Cahide Deniz, Dilek Ihlamur, Faika Evrim Uysal, Fatma Eken, Figen Baran Akın, Firdevs Kırman, Handan Küçükören, Hande Kahraman, Hayal Vanlıoğlu, Hülya Yetiş, İnci Tüfekçi, Meltem Tanfer, Mine Tezcan, Mukaddes Başkaya, Nurgül Iğdır Çakar, Özay Zorlu, Özlem Ulus, Sabahat Poyraz, Selmin Çıray, Sevilay Soysal, Sevilay Suyabatmaz, Sibel Akçil, Zehra Akbaş, Zerrin İlker, Zerrin Karabey, Zeynep Karagöl ürettikleri eleklerle katkı koydular.


Tarih: 6/12/2018
1017 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.