Yazdır Arkadaşına gönder
Yaş sebze meyveciler rotayı Uzakdoğu'ya çevirdi
Yaş sebze meyveciler rotayı Uzakdoğu'ya çevirdiEge Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üyeleri, Hong Kong’da 5-7 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenen Asya pazarının en büyük taze meyve sebze fuarı olan Asia Fruit Logistica 2018 Fuarı’na katıldı.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, 2018 yılının son döneminde Hong Kong, Rusya, Fransa ve Çin'de düzenlenecek dört gıda fuarına katılma kararı aldıklarını anımsattı.

Fuarda kiraz ve siyah incir başta olmak üzere Ege Bölgesi’nden ihraç edilen taze meyvelerin tanıtımını gerçekleştirdiklerini söyleyen Uçak, “Kiraz’da Akdeniz Meyve Sineğinden Ari Alan Tahsis Edilmesi Projesi’ni başlattık. Bu projelerin olduğu yörelerde Akdeniz Meyve Sineği olmadığını ortaya koyup Çin’e kiraz ihracatında 16 günlük soğuk zincir şartını ortadan kaldırdığımız takdirde Çin kiraz ihracatı için çok önemli bir pazar haline gelecek. Turkish Cargo’nun son dönemde Türk ihracatçısına sunduğu avantajları da değerlendirerek Çin pazarının açılmasıyla birlikte 2018 yılında 161 milyon dolar olan kiraz ihracatımızı ikiye katlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Balık: Uzakdoğu, radarımızdaki pazar

Hong Kong’daki fuara katılan heyete Başkanlık eden Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Balık ise; Uzakdoğu ülkelerinin hem nüfus yoğunluğu, hem de artan alım gücü nedeniyle Türk yaş meyve sebze sektörünün radarındaki bir pazar olduğunu belirtti.

Uzakdoğu pazarı için “Taze Üzüm ve Kiraz URGE Projesi” yürüttüklerini kaydeden Balık, “URGE Projesi kapsamında Uzakdoğu ülkelerine yönelik gerçekleştirdiğimiz Ticaret Heyeti Organizasyonu sonrasında yeni ihracat bağlantıları kuruldu. Asia Fruit Logistica 2018 Fuarında da standımıza gelen ziyaretçiler özellikle kiraz ve siyah incir ithal etmek istediklerini belirtti.Alım yapmak isteyen firmaların büyük çoğunluğu Çin Halk Cumhuriyeti’nde yerleşik olduğu göz önüne alındığında, ülkemizden Çin Halk Cumhuriyeti’ne kiraz ihracatı ile ilgili protokolün kolaylaştırılması sürecinin hızlandırılması ve diğer ürünler için izin sürecinin başlatılması büyük önem arz ediyor. Fuara gelen tüm alıcılara Çin hükümeti ile olan anlaşmadaki 16 günlük soğuk işlem sürecinin kaldırılması veya azaltılması gerektiğini belirttik. Alıcılardan da Çin tarafından destek istedik. Ayrıca ülkemizde Akdeniz Meyve Sineğinden ari bölgelerin belirlendiği ve ihracatın önünü açacak projelere hız verilmesi gerekiyor” dedi.

Tarih: 13/9/2018
1128 kez okudu
   Yazdır Arkadaşına gönder
GÜNCEL HABERLER
İzmir Kent Haritası İzmir Nöbetçi Eczaneleri
KENT YAZILARI
KENT SÖYLEŞİLERİ

İnternet sayfalarımızda yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları kentyasam.com'a aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.