Egeli dericilerin dijital platformdan ihraç hedefi

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele edilen dönemde iptal edilen fiziksel fuarlar yerine oluşturacakları dijital ticaret platformunda üretici ve alıcı firmaları buluşturacaklarını söyledi. Deri ihracatçısı firmaların dijital dönüşüm çalışmalarını hızlandıracaklarını belirten Zandar, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi’nin internet ortamında düzenlediği çevrim içi basın toplantısında oluşturacakları platformun ayrıntılarını açıkladı.

2020’ye birlik olarak çok iyi bir başlangıç yaptıklarını, ayakkabı ihracatının yılın başında yüzde 30 yükselişle rekor seviyelere ulaştığını anlatan Erkan Zandar, koronavirüs epidemisiyle birlikte işlerin durduğunu anımsattı. Mart ayını az bir kayıpla kapattıklarını, Nisan ayında ciddi bir düşüş olduğunu kaydeden Zandar, Mayıs ayı sonunda normalleşmeyle birlikte ihracatın başlamasını umduklarını dile getirdi.

Yaklaşık iki ay önce dünyadaki fuarcılık ve ticaret sisteminin dijitalleşmeye ilgisini incelemeye başladıklarını, yazılım firmalarıyla görüşmeler yaptıklarını söyleyen Erkan Zandar, özellikle ayakkabı ve saraciye sektörlerinin dünyadaki ilk dijital ticaret platformunu yapmaya karar verdiklerini söyledi. Zandar, “Bununla alakalı 1-3 Haziran tarihi belirledik. Ümidimiz bu tarihlerde hiç dünyada denenmemiş olan ithal ticaret platformunu gerçekleştirmek. Yazılım şirketleriyle görüşüp tekliflerimizi almaya başladık. Bazı firmalarla anlaşma noktasına kadar da geldik” dedi.

Çok iyi hazırlanmış bir internet sitesinin oluşturulması, bütün ürünlerin dijital ortama taşınmasıyla sürecin başlayacağına değinen Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, sadece üreticileri değil, müşterileri de bu platforma çekmeyi amaçladıklarını vurguladı. Sektör kuruluşlarını bilgilendirdiklerini ve ön talepleri toplamaya başladıklarını kaydeden Zandar, bu süreçte İZFAŞ’la birlikte hareket edeceklerini de söyledi.

Dijital fuarcılığın artık kaçınılmaz olduğunu belirten İZFAŞ Satış ve Pazarlama Müdürü Gökalp Soygül, Ege İhracatçı Birlikleri’nin adımıyla sanal fuar düzenleme hazırlıklarına başlandığını açıkladı. İzmir Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yaşama geçirilmek üzere bir proje hazırladıklarını söyleyen Soygül, “Fuarcılık tecrübemizi online’a aktaracağız. Zorunluluktan doğan evrimleşme yaşıyoruz. Öğrenme hızı, ekran bağımlılığımız arttı. Bu dönemi pozitif kullanmalıyız. EİB gibi kurumların öncü olması gerek. Bu tür bir B2B’ye yaklaşması çok önemli” diye konuştu.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil Gündoğdu ise, salgın sonrasında ticaretin genel anlamda tüm dünyada aksamasının bir yandan kötü etkisi olsa da diğer yandan dijitalleşme sürecini hızlandırması bakımından iyi olduğuna değindi. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Selahattin Güven, e-ticaret ve dijitalleşme konusunda ihracatçı firmaların eksiklerini giderme adına çalışmalar yapacaklarını dile getirdi ve dijital ticaret platformunun sektörde Türkiye’de ve dünyada da bir ilk olduğunu, çok iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çekti.

732 kez okundu.