Yeni serbest bölge 20 bin kişiye istihdam sağlayacak

Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi AŞ (ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, İzmir’in Bergama ilçesinde kurulacak Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin (BASBAŞ) yatırım planlarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bir etkilenme olmadığını söyledi. Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen çevrim içi basın toplantısına konuk olan Güler, koronavirüsün etkilerinin kontrol altına alınmasıyla hayatın yeniden normale döneceğini belirtti.

Koronavirüs salgıyla mücadele önlemleri nedeniyle çalışma şartlarının tüm şirketler için zorlaştığını anlatan Faruk Güler, ESBAŞ olarak süreci Ege Serbest Bölgesindeki hizmet götürdükleri tüm alanlarda sorunsuz yürüttüklerini vurguladı. Bu dönemde insan kaynaklarının planlanmasının daha da önem kazandığını dile getiren Güler, “Ülke genelinde alınan önlemler paralelinde 20 bin 500 kişinin istihdam edildiği Ege Serbest Bölgesi’nde de virüsün yayılma riskini ortadan kaldırmaya yönelik etkili önlemler alındı” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgede faaliyet gösteren bazı firmalar, sağlık konusunda hassasiyetleri olan personelin idari izine ayrılması, evden çalışmaya geçilmesi, izinlerin kullandırılması gibi bazı uygulamalarla önlemlerini aldı. Bizler de şirket bünyemizdeki kriz yönetim merkezimiz ile Ege Serbest Bölgesi genelinde sürecin sağlıklı yönetilmesi adına, Ege Serbest Bölge Müdürlüğü ve bölgede faaliyet gösteren firmaların yöneticileri ile sürekli iletişim halinde çalışıyoruz.”

ESBAŞ’ta normalleşmenin Haziran ayı içinde başlayacağını belirten Faruk Güler, “İşyerleri açılmak zorunda. Açtığımız zaman da eskisi gibi çalışmayacak. En azından biz eskisi gibi toplantı yapmayacağız. Eskisi gibi hizmetlerimiz eskisinden daha dikkatli olacak. Mesafemize dikkat ederek çalışacağız. Bütün operasyonlarda. İşler başlayacak ama işlerimizi eskisi gibi yapamayacağız” dedi. Ramazan Bayramı’ından sonra dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iş hayatınını başlayacağına değinen Güler, bunun ilk etapta kontrollü olacağını dile getirdi.

Bergama ilçesi Aşağıkırıklar yöresinde, 2,5 milyon metrekare alanda, proje çalışmaları ESBAŞ tarafından sürdürülen Batı Anadolu Serbest Bölgesi’ne ilişkin de gelişmeleri değerlendiren Faruk Güler, “Burada kurulacak olan yeni serbest bölge hem sanayiciye büyük nakliye avantajı sağlayacak hem de İzmir’in en az gelişmiş ilçeleri olan Bergama, Kınık, Dikili bölgesini geliştirecek, doğrudan 20 bin kişiye, dolaylı olarak ise 120 bin kişiye yeni iş sahası açılacaktır” dedi. Güler, “Halihazırda Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ile çalışmalara devam ediyoruz. Yıl başında iki yıl sonra devreye alınır demiştik. Halen umuyorum 2022’in başında oraya yatırımcı almanın ilk basamaklarını yaparız” diye konuştu.

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, insan kaynakları alanında etkinlik gösteren Great Place to Work Enstitüsü’nün 500-2000 çalışan sayısı kategorisinde ESBAŞ’a “Türkiye’nin en iyi işvereni ödülü” ve “Sektöründe Ege Bölgesi’nin en iyi işvereni” ödülleri verildiğini anımsattı. Bu ödüllerin hemen alınmadığını, bir kültür sonucu bu günlere ulaşıldığını vurgulayan Güler, Bu kültürün bir anda oluşmadığını ancak bir anda dağılabildiğinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim temel iki noktamızı var. Dünyanın en iyi serbest bölgelerinden biri olacağız. Bunu yapabilmek için de dünyanın en iyi yönetilen şirketlerinden biri olacağız. Bu çok iddialı. Bu lafta kalırsa hiçbir şey olmaz. İstikrarlı bir şekilde bunun üzerine çalışıyoruz. Bunu yapabilmenin bir çok parametresi var ama en önemlisi de başarılar insanlarla beraber geliyor. Çalışanlarınızı iyi düşünmeniz lazım. Bunun da formülü her ESBAŞ çalışanın mutlu olması. Bunun bugün değil senelerdir söylüyoruz. Ödülü kurucumuz merhum Kaya Tuncer’e ithaf ettik. 30 yıldır yüksek bir inançla, her ne şart altında olursa olsun, kesintisiz olarak ESBAŞ değerlerini uygulamanın ödülünü almış olduk.”

Çevrim içi basın toplantısında ekonomi muhabirleriyle bir araya gelen ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler’e teşekkür eden EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demircan da “Şube olarak salgın sürecinde online basın toplantılarıyla kurumların çalışmalarını kamuoyuna aktarmalarına aracılık ediyoruz” dedi. Koronavirüs salgını sürecinde sahada aktif çalışan gazetecilere sağlık paketi dağıttıklarının anımsatan Demircan, bu süreçte destek verdiği için ESBAŞ’a teşekkür etti.

1.015 kez okundu.