Erdoğan ek koronavirüs önlemlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim Kurulu’nun tavsiyelerine ek önlemler alındığını açıldı. Erdoğan, “Belirlenen kurallara ne kadar riayet edersek bu süreçten o kadar hızlı çıkarız. Bugüne kadar her alanda tedbirler aldık. Bugün Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri noktasında yeni tedbir paketi hazırladık. Hepsi milletimizin huzuru için hazırlandı” diyen Erdoğan, yeni önlemleri şöyle sıraladı:

1- Şehirlerarası seyahatler valilik iznine bağlı.

2- Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle, esnek çalışma sistemi

3- Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni

4- Piknik alanları haftasonları kapalı, hafta içi toplu olarak durmak yasak.

5- Askerlerimiz 14 gün karantina kuralına uygun olarak celp ve terhis.

6- Yurtdışı uçuşlar tamamen sona erdirildi.

7- Tüm illerde valiler tedbirleri takip edecek, gerekirse ilave tedbirler alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan önlemlerin başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere 30 büyükşehirde titizlikle uygulanacağını söyledi. Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplu taşıma araçları az kullanılmalı, temizliğe özen gösterilmeli, ihtiyaç dışında sokağa çıkılmamalıdır. Gönüllü olarak bunlar yerine getirilmezse ek tedbirler alınacaktır. Bu kurallara uymamız lazım bakın ABD’deki durum ortada. Bu süreci en kısa sürede ve en az hasarla atlattığımızda Türkiye’nin önü açıktır. Rehavete ve paniğe kapılmamalıyız. Kendimiz ve geleceğimiz için lütfen evde kalalım. Bilim insanlarımızın tavsiyelerine kulak verelim.”

147 kez okundu.