Marketlerde ve toplu taşıma araçlarında koronavirüs önlemleri

Koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı alınan önlemler kapsamında marketlerin çalışma saati ve marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlendi. Tüm şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçları, geçici bir süreliğine araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edebileceği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın, Koronavirüs (Kovid- 19) salgını ile mücadele kapsamında 81 ilin valiliğine ek bir genelge gönderdi. Virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle salgında en temel risk unsurunun vatandaşların toplu bulunduğu mekanlar olduğu anımsatıldı.

Yaşanan salgının önlenebilmesi için marketlerle şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma araçları için ek önlemler alınmasının gerekli görüldüğü belirtilen genelgeyle şu kurallar getirildi:

  • İl ve ilçelerde tüm marketler 09.00 – 21.00 saatleri arasında hizmet verecek.
  • Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak.
  • Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek en çok müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek.
  • Marketler, içeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli önlemleri alacak.
  • Market içinde belirlenen sayıda müşteri varsa, içerden müşteri çıkmadan başka müşteri alınmayacak.
  • Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafeyle beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak.
  • Marketlerin girişlerine müşterilerin en az bir metre mesafeyle beklemeleri gerektiğini belirten afişler asılacak.
  • İl ve ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları, araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edecek.
  • Toplu taşıma aracı içindeki yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde oturtulacak.

Valilikler ve kaymakamlıklar, marketlere ilişkin düzenlemeler doğrultusunda il – ilçe belediyeleriyle işbirliği yapacak, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınacak. Toplu taşıma araçlarıyla ilgili koşullar trafik zabıtasınca etkin denetlenecek.

Genelgede gerekli çalışmaların, önlemlerin valilikler ve kaymakamlıklarca ivedilikle planlanması, uygulanması ve konunun kolluk birimleri tarafından izlenerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

306 kez okundu.