65 Yaş ve Üstü ile Kronik Rahatsızlığı Olanlara Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi

65 yaş üstüne ve kronik rahatsızlığı olanlara sokağa çıkma yasağı

Koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı alınan önlemler kapsamında 65 yaş ve üzerindekilerle kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi. Bu kişilerin 21 Mart 2020 Cumartesi günü saat 24.00’ten sonra ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı’nın Koronavirüs (Kovid- 19) salgını ile mücadele kapsamında 81 ilin valiliğine gönderdiği genelgeyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlarla bağışıklık sistemi düşük, kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar, bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirildi.

Genelge uyarınca, sokağa çıkma yasağı kapsamındaki özellikle tek başına yaşayan ve ihtiyaçlarını karşılayacak yakını bulunmayan vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak için vali ve kaymakamların başkanlığında “65 yaş üstü vefa sosyal destek grubu” oluşturulacak. Grup, il ve ilçelerde emniyet müdürü,  jandarma komutanı, vali ve kaymakamlar tarafından belirlenecek kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, yerel yönetimler, AFAD, Kızılay ve ihtiyaç duyulacak sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşturulacak.

İllerde valiler, ilçelerde kaymakamlar 65 yaş ve üzeri ile kronik vatandaşların sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli önlemleri alacak. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlar, ihtiyaçlarını 112, 155, 156 numaralı telefonlar üzerinden bildirebilecekler. Bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda kamu görevlisi, ekip ve araç görevlendirilecek.

392 kez okundu.