Berber ve kuaförlerin faaliyeti durduruldu

Koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı alınan önlemler kapsamında berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför ve benzeri işyerlerinin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. İçişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin genelgesi valiliklere gönderildi.

Daha önce vatandaşların doğrudan temel ihtiyaçlarına yönelik olmayan bazı umuma açık yerlerin faaliyetlerini geçici süreliğine durduran İçişleri Bakanlığı, “koronavirüs önlemleri” konulu ek bir genelge daha yayınladı. 81 ilin valiliğine gönderilen genelgeyle, berber, kuaför, güzellik merkezlerinin faaliyetlerinin 21 Mart 2020 Cumartesi günü saat 18.00’den başlayarak geçici süreliğine durdurulacağı belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Vatandaşların bir arada bulunmaları ve yapılan işlem sırasında birçok kez fiziksel temasın olması nedeniyle koronavirüs (Kovid-19) salgınından; vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Bakanlığımız tedbirler almaya devam ediyor” denilerek şu görüşlere yer verildi:

“Daha önce vatandaşların doğrudan temel ihtiyaçlarına yönelik olmayan bazı umuma açık yerlerin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulması için illere genelgeler gönderen Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler sonucunda; alınan tedbirlere ilave olarak bir genelge daha valiliklere gönderdi.

Genelge ile vatandaşların bir arada bulunmaları ve yapılan işlem sırasında birçok kez fiziksel temasın olması nedeniyle anılan virüsün yayılımını artırarak vatandaşlar açısında riskli olabilecek; berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. işyerlerinin faaliyetleri 21 Mart 18.00 saati itibariyle geçici süreliğine durdurulacak.

Bakanlığımız söz konusu bu tedbirlere ilişkin vali/kaymakamlar tarafından il/ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde ilgi Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli gerekli tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve kolluk birimleri tarafından konun takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.”

648 kez okundu.