Seferihisar’da Doğa Kütüphanesi açıldı

Seferihisar’ın Orhanlı köyünde doğa koruma ve doğa kültürü üzerine çalışmalar yapan araştırmacılar için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve katkısıyla kurulan “Doğa Kütüphanesi” açıldı. Doğa Okulu’nun araştırma binasında hizmet verecek kütüphanenin açılışına araştırmacılar ve doğa severler katıldı.

Doğa Kütüphanesi’nin Doğa Derneği’nin biyolojik çeşitliliği yaşatmak, doğanın haklarını savunmak ve doğanın kültürünü taşımak amacıyla yürüttüğü çalışmaların bir sonucu olarak ortaya çıktığı belirtildi. Kütüphanenin içeriğini biyolojik çeşitliliğin korunması, doğa kültürü, doğa felsefesi, doğa okuryazarlığı, doğa sanatları gibi konuların oluşturduğu dile getirildi.

Doğa Kütüphanesi, Doğa Derneği arşivine Tansu Gürpınar, Özcan Yüksek ve Güven Eken’in özel koleksiyonlarının katılmasıyla oluşturuldu. Dileyen herkesin doğa koruma ve doğa kültürü konulu bilgi kaynaklarını paylaşarak veya bağışta bulunarak Doğa Kütüphanesi imecesine katılabiliyor.  

Doğa koruma ve doğa kültürü üzerine çalışmalar yürütenlerin kullanımına açık olan kütüphanede beş binin üzerinde kaynak ve yayın yer alıyor. Kütüphanede bulunan tüm kaynaklar www.dogakutuphanesi.org web sitesi üzerinden aratılabiliyor. Kütüphane arşivinde bulunan nadir kaynaklara dijital olarak erişilebiliyor.

Doğa Kütüphanesi’nin açılışında konuşan Doğa Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Akın, 2002 yılından bu yana, tehlike altındaki türler başta olmak üzere, biyolojik çeşitliliği ve önemli doğa alanlarını korumak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Bu çalışmaların başarılı biçimde yürütülebilmesi için bilgiye ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın farklı yerlerinde doğa koruma alanında yapılmış bir çok çalışmaya ait literatür, Türkiye’deki ilk doğa koruma kütüphanesi olan Doğa Kütüphanesi aracılığıyla araştırmacılarla buluşacak. Umuyoruz ki Doğa Kütüphanesi, bu konuda emek veren herkes için faydalı olur ve doğamızın korunmasına katkıda bulunur.” 

312 kez okundu.