Prof.Dr. Abacıoğlu: Etkin bir aşının devreye girmesi zaman alabilir

Prof. Dr. Abacıoğlu: Etkin bir aşının devreye girmesi zaman alabilir
6 Mart 2020 kentGüncel Haberler
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu, birçok ülkeye hızla yayılarak üç bini aşkın kişinin ölümüne yol açan koronavirüs ile ilgili yapılan çalışmaları ve hastalıktan korunma yollarını öğrencilere anlattı. Hastalıkla mücadele kapsamında Çin’de şimdiye kadar 57 milyon kişinin karantina altına alındığını söyleyen Prof. Dr. Abacıoğlu, dünya genelinde koronavirüs tanısı konan 95 bin kişiden 53 binin tamamen iyileştirildiği bilgisini paylaştı.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde bilimsel kurul oluşturulduğunu ve hastalığın gelişiminin izlendiğini belirten Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu, “Bu tarz durumlarda, insanların korkularını tetikleyerek, menfaat sağlamak isteyenler oluyor. Koronavirüs ile ilgili birçok yanlış bilgi paylaşılıyor. Vatandaşlar hijyen kurallarına uymalı, yetkililerin uyarılarını dikkate almalı ve gereksiz yere paniğe kapılmamalı” dedi. Koronavirüsün insandan insana geçen kalıcı bir hastalık olmasını engellemek amacıyla, tarihte eşi benzeri olmayan bir mücadele verildiğini vurgulayan Prof. Dr. Abacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Koronavirüs ile ilgili ilk bulguların aralık ayının başında çıktığı tahmin ediliyor. Moleküler analizler, koronavirüsün hayvandan insana geçtiğini gösteriyor. Koronavirüs ile mücadele sürecinde, insanlık tarihinin en büyük karantinasını gördük. Bu kapsamda Çin’de 57 milyon kişi karantinaya alındı. Alınan önlemler, sonuç vermeye de başladı. Çin’de virüsün yayılması neredeyse durdu. Koronavirüsle ilgili 95 bin olgu var. Üç bini aşkın kişi hayatını kaybederken, 53 bin kişi de iyileştirildi. Hastalığa karşı olağanüstü mücadele veriliyor.”

Çin’de enfeksiyonun 50 yaş üzeri bireylerde, erkeklerde ve kronik hastalıkları olanlarda daha sık görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu, hastalığın yüzde 80 oranında hafif-ılımlı seyrettiğini belirtti. Hastalığın erkeklerde daha fazla görülme nedeninin kesin olarak bilinmediğini, ancak sigara içmenin hastalığa yakalanmayı kolaylaştırabileceğini belirten Prof. Dr. Abacıoğlu, yaş ilerledikçe ölüm oranlarının arttığını, en yüksek ölüm oranlarının 80 yaş ve üzerinde görüldüğünü belirti.

Mevsimsel gribe bağlı her yıl on binlerce kişinin öldüğünün de unutulmaması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu, etkin bir aşının devreye girmesinin zaman alabileceğini söyledi. Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, halsizlik, bulantı ve eklem ağrısının hastalığın temel belirtileri olduğunu dile getiren Prof. Dr. Abacıoğlu, şu önerilerde bulundu:

“Yapılan araştırmalara göre, bir saat içinde elimizi 25 kez gözümüze ve ağzımıza götürüyoruz. Bu nedenle el hijyeni çok önemli. Elimizi sık sık yıkamalı, temas ettiğimiz yüzeylerin temiz olduğundan emin olmalıyız. Sabunla, ortalama 20 saniye boyunca ellerimizi yıkamalıyız. Sabun ve suya erişim yoksa, alkollü el dezenfektanları kullanılabilir. Solunum yolu hastalığı belirtisi gösteren kişilerden uzak durmak da basit bir korunma yolu.”

Solunum yolu hastalık belirtileri gösterenlerin öksürür veya hapşırırken kağıt mendille ağız ya da burnunu kapatması ve sonrasında da mendili çöpe atması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Hakan Abacıoğlu, mendilin bulunmadığı durumlarda kişilerin dirsek içine doğru öksürmelerinin, çevreye bulaşının önlenmesi için yararlı olacağını belirtti. Hasta kişilerin, çevresindekileri korumak için tıbbi maske takabileceğini söyleyen Prof. Dr. Abacıoğlu, hasta olmayan kişilerin şu anda maske takmalarına gerek bir durum olmadığını kaydetti.

52 kez okundu.

Bir cevap yazın