Rusya Türk ayakkabı ve saraciye sektörünün hedef pazarı

Ocak ayında ihracatını yüzde 60 artıran Egeli ayakkabı ihracatçıları hedef pazar Rusya’ya yöneldi. Türk ayakkabı ve çanta ihracatçıları Moskova’da Skolniki Fuar Alanında 25 – 28 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenecek olan Euroshoes Moscow Fuarı’nda ihracatı daha da artırmak için çalışacak.

Türkiye’nin ayakkabı ihracatının, iç piyasada yaşanan daralmanın da etkisiyle büyük gelişim gösterdiğini ve 1 milyar dolar bandına geldiğini dile getiren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, Türkiye’nin ayakkabı ihraç ettiği ülkeler içinde Rusya’nın 105,6 milyon dolarlık tutarla zirvede yer aldığını belirtti. Zandar Türkiye’nin Rusya’ya deri ürünleri ihracatının toplamda ise 180 milyon dolar olduğunu kaydetti.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin yılda iki kez düzenlenen Euro Shoes Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu üstlendiği anlatan Zandar, “Ege Bölgesi’nden yapılan ayakkabı ihracatı Ocak ayında yüzde 60’lık artışla 5,6 milyon dolardan 9 milyon dolara çıktı. Bu artışta İtalya’da Milli Katılım Organizasyonu’nu yaptığımız Garda Fuarı ve Rusya’daki Euro Shoes Fuarı çok etkili oldu, düzenlediğimiz fuarların ve ticaret heyeti organizasyonlarının pozitif katkısıyla 2020 yılında ayakkabı ihracatında 1 milyar dolar barajını aşmayı hedefliyoruz” dedi.

Her türden ayakkabının sergilendiği, her yıl ortalama 6 bin alıcının ziyaret ettiği ve 200 dolayında firmanın stand açarak katıldığı Euro Shoes Moskova Fuarı, Rusya Federasyonu’nda düzenlenen en önemli ayakkabı fuarlarından birisi kabul ediliyor.
41 kez okundu.

Bir cevap yazın