Yolcu uçağı pistten çıkarak kırıma uğradı: 3 ölü 180 yaralı

İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen seferini yapan, PC2193 sefer sayılı, Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı 05 Şubat 2020 Çarşamba günü Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkarak kırıma uğradı. Saat 18.20 sıralarında meydana gelen olayda ağır hasar görerek üç parçaya ayrılan TC-IZK kuyruk tescilli uçakta bulunan üç kişi yaşamını yitirdi, 180 kişi de yaralandı. Olayda Zehra Bilgi Koçar, Alev Gençoğlu ve Songül Bozkurt’un yaşamını yitirdiği açıklandı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Uçakta altısı mürettebat, 177’si yolcu olmak üzere 183 kişinin bulunduğu belirtildi.

Olaydan sonra Sabiha Gökçen Havalimanı 06 Şubat 2020 Perşembe günü saat 04.00’e kadar tüm uçuşlara kapatıldı. Malaysia Airports Holdings Berhad’a (MAHB) ait İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı İSG işletmesinden yapılan açıklamada, “05 Şubat 2020 günü akşam saatlerinde havalimanımıza iniş yapan bir uçağın pistten çıkması sonucu hepimizi derinden yaralayan bir kaza meydana gelmiştir. Söz konusu kazada yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı olanlara da acil şifalar diliyoruz” denildi. Kaza sonrası kapanan pistin 06 Şubat günü saat 04.00 itibariyle tüm uçuşlara açılacağı belirtilen açıklamada, uçuşlarda yaşanabilecek değişiklik ya da iptaller hakkında tüm yolcuların ilgili havayollarından bilgi alabileceği dile getirildi.

Pegasus Havayolları’ndan yapılan açıklamada, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 06 Şubat 2020 Perşembe sabahı uçuşlara açıldığı ve planlı seferlerin sürdüğü belirtildi. 06-07-08 Şubat 2020’de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı iniş ve kalkışlı uçuşu olan misafirlerin isterse bilet iptal ve değişikliklerini ücretsiz olarak web sitesi, mobil uygulama ya da 0850 250 67 02 numaralı çağrı merkezi aracılığıyla yapabileceği duyuruldu. Yolcu yakınlarının 0850 250 22 45 numaralı telefon aracılığıyla gelişmelerle ilgili bilgi alabileceği, hastanelere gönderilen yolcularla ilgili bilgi almak için İl Sağlık Müdürlüğü’nün 184 numaralı telefon hattını arayabileceği kaydedildi.

Pegasus Havayolları’ndan 06 Şubat 2020 Perşembe günü yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İzmir Adnan Menderes-Sabiha Gökçen seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC-IZK kuyruk tescilli uçağımızın 05 Şubat 2020’de yaşadığı kaza sonrasında resmi kaynakların da teyit ettiği üzere 3 misafirimizin hayatını kaybettiğini üzülerek bildiririz. Acımız çok büyük. Kazada hayatını kaybeden misafirlerimize Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına baş sağlığı diliyor, yakınlarının acılarını yürekten paylaşıyoruz. Yaralı olan yolcularımızın tedavileri hastanelerde devam etmektedir. Tüm yaralı yolcularımıza acil şifalar diliyoruz. Şu anda önceliğimiz vefat eden misafirlerimizin yakınlarına destek olup yanında bulunmak, acılarına ortak olmak ve yaralı yolcularımızın hastanelerdeki tüm ihtiyaçlarını karşılamaktır.”
44 kez okundu.

Bir cevap yazın