4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat “Dünya Kanser Günü” nedeniyle bir açıklama yapan İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Mehmet Burak Öztop, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre kanserin dünyada ikinci ölüm nedeni olduğunu ve her altı ölümden bir tanesinin kanser nedeniyle gerçekleştiğine dikkat çekti. Op.Dr.Öztop, kanserin yüzde 90’ının çevresel, yüzde 10’nun da genetik faktörlere bağlı oluştuğunu belirtti. “Çevresel faktörler olarak tütün ürünlerinin kullanımı, alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, besinlerdeki katkı maddeleri, obezite, çok fazla tuz tüketimi, çevresel kirlilik, uzun süre güneşe maruz kalmak, radyasyon ve enfeksiyonlar ilk sıralarda bulunmaktadır. Çevresel etkenlerin kontrol altına alınması, sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunmak mümkündür. Vakaların üçte biri bu şekilde önlenebilmektedir” dedi.

Toplumda en sık görülen kanserlerin kadınlarda meme ve rahim ağzı, erkeklerde ise akciğer ve prostat kanserleri olduğunu anlatan Op.Dr.Öztop her iki cinste ise bağırsak kanserinin üçüncü sırada yer aldığı bilgisini paylaştı.

Belirli aralıklarla uygulanan kanser taramalarının önemine değinen Op.Dr.Öztop, İzmir’de Ulusal Kanser Tarama Programı standartları doğrultusunda 2014 yılından bu yana meme, kolorektal ve serviks kanserleri taramaları yapıldığını söyledi.

Taramalar 2014 yılında başladı

İzmir’de toplum tabanlı yürütülen kanser tarama programı birinci basamakta Aile Sağlığı Merkezleri (ASM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM),Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nde (KETEM) ve 2019 yılı ekim ayında hizmete giren Mobil Kanser Tarama Aracı kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Op.Dr.Öztop İzmir’de 2014 yılından bu yana yaklaşık 150 bin kişiye meme kanseri taraması, 370 bin kişiye serviks kanseri taraması ve 490 bin kişiye kolon kanseri taraması yapıldığını kaydetti. İl Sağlık Müdürü, 2016 yılı kasım ve 2018 yılı aralık ayları arasında İzmir Valisi Erol Ayyıldız ile eşi Uzm.Dr.Dilek Didem Ayyıldız’ın koordinasyonunda İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen “Mobil KETEM Projesi” kapsamında “Farkındalık Toplantıları” düzenlenerek yaklaşık 30 bin kadına da mamografi çekildiğini söyledi.

Op.Dr. Mehmet Burak Öztop, 2019 yılında İzmir Valiliği’nin önderliğinde kentteki sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla dijital mamografi cihazı içeren yeni bir mobil kanser tarama aracı alındığını, bu araçla özellikle kırsal bölgede yaşayan ve hizmete ulaşamayan vatandaşların taramalarının yapıldığını dile getirdi.

Düzenli taramalar sürüyor

İzmir’de serviks (rahim ağzı) kanseri taramaları 30-65 yaş kadınlara beş yılda bir HPV-DNA testi ile, kolorektal (kalın bağırsak) kanser taramaları 50-70 yaş kadın ve erkeklere iki yılda bir dışkıda gizli kan testi ile, meme kanseri taramaları ise 40-69 yaş kadınlara iki yılda bir mamografi ile yapılıyor.

Kentimizde dokuz ilçede Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) ve Sağlıklı Hayat Merkezi Birimi (SHM) bulunuyor. Konak, Karşıyaka, Menemen, Bergama, Buca, Karabağlar, Bornova, Torbalı ve Balçova’da bulunan KETEM ve SHM KETEM’ler dijital mamografi cihazı ile hizmet veriyor.
43 kez okundu.

Bir cevap yazın