Beş ilçeyi susuz bırakan arıza giderildi

Buca, Gaziemir, Karabağlar, Konak ve Menderes ilçelerini iki gün susuz bırakan içme suyu şebekesindeki arızanın giderildiği ve kente su verilmeye başlandığı belirtildi. Kente verilen suyun 24 Aralık 2019 Salı günü akşamına kadar kesintiden etkilenen bölgelerin tamamına ulaşacağı dile getirilirken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kentte bir daha arıza kaynaklı su kesintisi yaşanmaması için yapılacak yatırımları duyurdu.

Tahtalı Barajı’ndan Görece İçmesuyu Arıtma Tesisi’ne su ileten 2200 milimetre çaplı boru hattında arıza meydana gelmişti. İZSU ekipleri, 22 Aralık 2019 Pazar günü saat 19.00 sıralarında Küner köyü yakınlarında ana borunun patlamasıyla oluşan arızanın giderilmesi için çalışma başlatmıştı. Arıza nedeniyle Buca, Gaziemir, Karabağlar, Konak ve Menderes ilçelerine su verilememişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 60 saat sürmesi beklenen onarım çalışmaları İZSU ekiplerinin yoğun uğraşları sonucu 40 saatte tamamlandı. Ana hatta su verilmeye başlandığı, suyun tüm evlere ve özellikle yüksek katlara ulaşmasının birkaç saat sürebileceği dile getirildi. Akşam saatlerine kadar suyun tüm konutlara ulaşmasının beklendiği belirtildi.

Gece boyu süren onarım çalışmalarını denetleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentte bir daha böyle bir arızadan kaynaklı su kesintisinin yaşanmaması için iki adım atacaklarını duyurdu. Soyer’in verdiği bilgiye göre, suda kaynak çeşitliliği sağlamak adına, Gördes Barajı’ndan gelen su var olan iletim hatlarına entegre edilecek. Ayrıca elektromanyetik dalgalarla yer altındaki hatların röntgenini çekilerek riskli borular belirlenecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, içme suyu ana iletim hattında oluşan büyük çaplı arızayı gidermek için aralıksız çalışan İZSU çalışanlarına teşekkür etti.
38 kez okundu.

Bir cevap yazın