88. İzmir Enternasyonal Fuarı açıldı

“Fuardayız” sloganıyla bu yıl 88. kez düzenlenen İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) törenle açıldı. Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’ndaki açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang, Çin Halk Cumhuriyeti Uluslararası Ticaretin Desteklenmesi Konseyi Başkan Yardımcısı Zhang Shenfeng, Hindistan Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Vanaja K. Thekkat, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, milletvekilleri, belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu günlere gelmesinde emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. “Türkiye’yi bir yerlere ulaştırmak için Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde çağdaş uygarlığı yakalamak ve onu aşmak zorundayız. Bunun için de önce demokrasi ve hukukun üstünlüğü gerekiyor” diyen Kılıçdaroğlu, şu görüşleri dile getirdi:

“Sanayide, kültürde, sanatta, bilimde üreterek, üniversitelerin bilgi üretmesi için her türü çabayı göstermek zorundayız. Güçlü bir sosyal devlet inşa etmek gerekiyor. Aç ve açıkta kimsenin kalmadığı, kişi başı gelirin yüksek olduğu bir ülke. Bir de en önemlisi bu devrimleri sürdürülebilir kılmak. Dünya sürekli gelişiyor; bilim ve teknolojide gelişmeler var. Türkiye bu gelişmeleri yakalamak ve dünya kültürüne katkıda bulunmak zorundadır. Yapabilir miyiz? Elbette yaparız. İzmir Türkiye’nin en çağdaş kentlerinden birisi. Anadolu dünya tarihini kadim coğrafyasını oluşturur. Bu kadim coğrafyada farklı görüşlere saygı duyarak güzel bir Türkiye’yi birlikte inşa etmek zorundayız”.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, fikri temelleri 1923’teki İktisat Kongresi’nde atılan, 1927’de ise 9 Eylül Sergisi olarak dünyanın farklı yerlerinden gelen konukları ağırlayan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın, Behçet Uz’un İzmir’e kazandırdığı Kültürpark’ta yaşam bulduğunu söyledi. Uluslararası fuarın Türk insanını yeniliklerle tanıştıran ve belli dönemlerde dünya siyaseti açısından önem taşıyan bir buluşma noktası olduğunu belirten Soyer, “Dünya ise bizi, Türkiye’yi, 88 yıldır bu pencereden görüyor. Kültürpark’ın şu yaşlı ağaçları, manolyaları, palmiyeleri ve sade görünümlü patikaları, sadece İzmirlilerin değil, bütün bir ülkenin anılarını saklıyor. Onu, dünyayla buluşturuyor” diye konuştu.

Geçmişi yüz yıla yaklaşan İzmir Enternasyonal Fuarı’nınbireysel ve toplumsal hatıraların biriktiği, kültür ve sanatın üretildiği, siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştiği, İzmir’le beraber ülkemizin evrensel değerlerle buluştuğu bir bellek olduğunu anlatan Tunç Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzmir bir özgürlükler şehridir. Bir yanıyla Amazon kadını, haksızlıklara başkaldıran efedir, diğer yanıyla her türlü düşüncenin birbirini incitmeden yaşayabildiği bir halk meclisi. Bu yüzden Anadolu’nun en büyük direnişlerinden biri, Kurtuluş Savaşı, buradan başlamıştır. Aynı nedenle, demokrasi kültürü dünyaya buradan yayılmış, bir tanesi birkaç yüz metre ötemizde olmak üzere, yeryüzünün en eski parlamento binaları burada inşa edilmiştir. Tarihin akışı içerisinde hemen her şey değişti belki ama İzmir’in ruhu, Fuar’ın herkesi birleştiren, bir araya getiren gücü hiç değişmedi. Hatta artarak devam etti. Bugün, bu çok özel akşam, İzmir’in ve Fuar’ın bu birleştirici gücünü bir kere daha mühürlüyor.”

İstanbul’un onur konuğu olduğu fuarın açılış töreninde katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhuriyetin imkansızlıklar içinde yarattığı sanayi hamlesinin İzmir İktisat Kongresi’yle başladığını ve İEF’yle geliştiğini dile getirdi. Son yıllarda dünyanın en güçlü ülkelerinde bile EXPO dalgası estiğini söyleyen İmamoğlu, “İstanbul’un kadim kent kimliğiyle İzmir’in sinerjisini ve İstanbul’un motivasyonunu bir araya getirerek her alanda öncü olmaya iki belediye başkanı olarak imza atacağımızı buradan duyurmak istiyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin ilk ticaret fuarının 88. açılış törenini gerçekleştirdiklerini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “İEF’nin mirasına büyük önem veriyor, bu mirası gelecek kuşaklara aktarmak için çalışıyoruz” diye konuştu. Partner ülke Çin’le ilişkilerin geliştirilmesi için önemli adımlar attıklarını vurgulayan Pekcan, fuara katılan tüm ülke ve kentlere de teşekkür etti. İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise konuşmasında İzmir’in sosyoekonomik gelişmişliğinin temel dinamiklerinden biri olan ve kentle özdeşleşen İEF’yi 88. kez dünyaya açmanın coşkusunu yaşadıklarını dile getirdi.

Fuar’ın onur illerinden Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan da İzmir Enternasyonal Fuarı’nın uluslararası katılımcıları ve zengin etkinlik takvimiyle ülkemizin en büyük tanıtım etkinliği olarak öne çıktığını vurguladı. Küresel düzeyde yapılan fuarda onur konuğu kentin valisi olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Özkan, “İzmir Fuarı, kentimizi dünyaya ve İzmir’e tanıtmak, ekonomik işbirliği koşullarını artırmak açısından çok önemli bir imkan sunuyor. İzmir Fuarı, şehrimizin bilinirliğini ve marka değeri artıracak, mevcut markalarını İzmir’e ve dünyaya tanıtacak bir tanıtım seferberliğinin ilk adımı olacak” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı Li Chenggang da, İEF’nin Türkiye’nin dünyaya açılmasında önemli bir rol oynadığını belirterek, “Çin tarafı öteden beri İEF’nin bir katılımcısıdır. Bu sene partner ülke olarak önemli bir kadro ve iş insanlarıyla geldik. İnanıyorum ki bu vesileyle iki ülke arasında yakınlaşma ve işbirliği ekonomik ve ticari ilişkilere damgasını vuracaktır” diye konuştu. Hindistan Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Vanaja Thekkat, Türkiye ile Hindistan’ın tarihten gelen güçlü ekonomik ilişkileri olduğunu belirterek, bu ilişkileri 88. İzmir Enternasyonal Fuarı ile daha ileriye taşımak istediklerini söyledi.
9 kez okundu.

Bir cevap yazın