Foça da Cittaslow olma yolunda

Foça Belediyesi, 1999 yılında İtalya’da kurulan uluslararası belediyeler birliği Cittaslow’a üye olmak için çalışmalar başlattı. Bu çalışmanın ilk adımında, Foça’nın Cittaslow’a üye olma sürecinde tanıtım toplantısı düzenlendi. Beşkapılar Kalesi’nde gerçekleştirilen toplantıya Foça’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Foçalılar yoğun ilgi gösterdi.

Toplantıda Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem, “yavaş şehir” felsefesi ve organizasyonu ile üyelik süreci ve kriterleri konularında bilgiler aktardı. Günümüzde 32 ülkeden 252 kentin Cittaslow hareketinin üyesi olduğunu anlatan Köstem şu bilgileri verdi:

“İtalya’nın dört küçük kentinin belediye başkanlarının 1999 yılında bir araya gelerek kurdukları bir oluşum. Cittaslow hareketinin kuruluş amacı, kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan birbirine benzeme ve aynılaşmanın önüne geçilmesidir. Kentlerin yönetilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerin, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi, birliğin üye kentler için ortaya koyduğu kriterler vasıtasıyla sağlanmaya çalışılmaktadır.”

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, Cittaslow üyesi olmakla Foça’yı, yereli, doğalı, doğayı korumayı, yerel tarihi, yerel kültürü öne çıkararak sakin, yaşanabilir ve yüksek kalitede bir kent yaratmayı, üreticinin, esnafın ve tüm halkın yüzünü güldürmeyi amaçladıklarını söyledi. Gürbüz. sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası bir birliğe üye olmak, onun tecrübesinden yararlanmak, bütün bu hedeflere ulaşmamızı kolaylaştıracaktır. Bu yolda en büyük destekçimiz Cittaslow Türkiye’nin Koordinatörü ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyoruz. Foça için doğruya, güzele; aşkla şevkle, çok çalışarak birlikte ulaşacağız. Cittaslow yolumuz açık olsun.”
30 kez okundu.

Bir cevap yazın