Gazeteci Aytaç Sefiloğlu özlemle anıldı

Gazeteci Aytaç Sefiloğlu yaşama veda edişinin 19. yıldönümünde Narlıdere Aşağı Mezarlık’taki mezarı başında anıldı. Düzenlenen etkinliğe başta eşi Macit Sefiloğlu ile kızı Dilan Sefiloğlu olmak üzere İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Ervin, ailesi, yakınları, meslektaşları ve çalışma arkadaşları katıldı.

Gazetecilik meslek kuruluşlarının temsilcileriyle meslektaşları, anma etkinliğinde rahatsızlığı nedeniyle 17 Nisan 2000 tarihinde, 40 yaşında yaşama veda eden EBSO Basın Müşaviri, gazeteci Aytaç Sefiloğlu’na ilişkin anılarını, duygu ve düşüncelerini paylaştı.

İGC Başkanı Misket Dikmen, Aytaç Sefiloğlu’nu artan özlemle, sevgiyle, saygıyla andıklarını söyledi. Dikmen, “Aramızdan ayrılmasının üzerinden 19 yıl geçmesine karşın böylesine ilgiyle, saygıyla anılır olması, Aytaç’ın ne kadar sevildiğinin göstergesi” dedi. TGS İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, “Aytaç yaşasaydı ve medya dünyasının bugün içine düştüğü görseydi çok üzülürdü” diye konuştu.

EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Ervin de Aytaç Sefiloğlu’nun gerek meslek etiği gerekse kişiliği ile birçok gazeteci için model haline geldiğini söyledi. Ervin, “Aytaç Sefiloğlu’nun bu anlayışını yaygınlaştırdıkça, tartışılır hale gelen günümüz gazeteciliği de hızla değişip hak ettiği konuma döneceğine inanıyorum. Ne mutlu ona ki, aradan geçen 19 yıla karşın unutulmayan ve unutulmayacak isimlerden biri” dedi.

Eşi Macit Sefiloğlu, aradan 19 yıl geçmesine karşın Aytaç’ın yaşama veda etmesinin acısının ve üzüntüsünün hala çok taze olduğunu söyledi. Sefiloğlu, anma etkinliğine katılanlara, gelemeyip mesaj gönderen dostlarına teşekkür etti. Etkinliğe katılanlar, Ayteç Sefiloğlu’nun mezarı başında çekilen fotoğrafta bir araya geldi.

Aytaç Sefiloğlu kimdir?

Aytaç Sefiloğlu, 23 Mayıs 1960’ta Sivas’ta doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle orta ve lise eğitimini Sakarya’da tamamlandı. 1977 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler Bölümüne girdi. 1980 yılında üniversite eğitimi burada tamamladı. Tunceli Lisesi’ne öğretmen olarak atanan Sefiloğlu, iki aylık süre sonunda bu görevinden istifa etti.

Daha sonra İzmir’e yerleşen Sefiloğlu, Yeni Ekonomi Gazetesi’nde muhabir olarak gazetecilik yaşamına başladı. Ticaret Gazetesi ve Söz Gazetesi’nde ekonomi muhabirliği yapan Sefiloğlu, 1987 yılında meslektaşı Macit Sefiloğlu ile evlendi. Söz Gazetesi’nin yayın hayatına son vermesi ile birlikte 1987 yılında Yeni Asır Gazetesi’ne geçen Sefiloğlu, 1994 yılına kadar burada muhabirlik ve editörlük görevlerini yürüttü.


Yeni Asır Gazetesi’nde görev yaptığı sırada Başbakanlık Basın-Yayın Genel Müdürlüğü burs programını kazanarak üç ay Ankara’da eğitim aldı. Bu eğitimin ardından altı ay süreyle ABD’ye dil okuluna gönderildi. 1991 yılında ise Sefiloğlu’nun kızı Dilan, dünyaya geldi. Yeni Asır Gazetesi’nden 1994 yılında ayrılan Sefiloğlu, aynı yıl Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’da basın müşaviri olarak göreve başladı. EBSO’daki görevi sırasında, İzmir’in ilk özel televizyonlarından Kanal 1’de (İzmir TV) “Ekonomik Gündem” adlı programı hazırlayıp sundu.

Gazetecilik ve televizyon programcılığı sürensince çok önemli haber ve çalışmalara imza atan Sefiloğlu, çeşitli kurumlardan 17 adet gazetecilik başarı ödülü aldı. 1998 yılında rahatsızlanan Sefiloğlu, 17 Nisan 2000’de aramızdan ayrıldı. Sefiloğlu’nun ölümümün ardından EBSO, geleneksel basın yarışmasına Aytaç Sefiloğlu’nun adını vererek adına basın merkezi düzenlendi.

Narlıdere Belediyesi ise Narlı Sokakta yapılan parka, dönemin belediye başkanı Abdül Batur’un önerisiyle Aytaç Sefiloğlu’nun adı verildi. Açılışa yine o dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina katıldı. Sefiloğlu, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi’nin de ilk üyeleri arasında yer aldı.
8 kez okundu.

Bir cevap yazın