Su ürünlerinde Çin, Hindistan, Brezilya hedef pazar

Bodrum’da düzenlenen “Su Ürünleri Sektör Değerlendirme Toplantısı”nda konuşan Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Altuğ Atalay, Türkiye’nin 2018 yılında 315 bin ton su ürünleri üretim rakamına ulaştığını ve 958 milyon dolar ihracat yaptığını söyledi. Sektörün 2023 yılı için 600 bin ton üretim hedefi koyduğunu kaydeden Atalay, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 15 bakana yazı yazarak Türk balığı tüketiminin artması için destek istediğini de dile getirdi.

Çin, Hindistan ve Brezilya hedef pazarlar

Ağustos sonrasında yaşanan finansal darboğaz nedeniyle balık ihraç fiyatlarında gerileme yaşandığını belirten Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan ise, 2018 yılının çetin geçen bir yıl olduğunu belirtti. Kızıltan sektörün bu nedenle 1 milyar 28 milyon dolara ulaşabilecek olan ihracatının 958 milyon dolarda kaldığını ve 70 milyon dolar kayıp yaşadıklarını söyledi. Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, balık ihraç fiyatlarının tekrar yükselmeye başladığını 2019 yılında Çin, Hindistan ve Brezilya pazarlarına yoğunlaşma kararı aldıklarını kaydetti.

Türkiye’de Çin’den bir heyeti ağırladıklarını anlatan Kızıltan, “Türkiye’de üretim tesislerimizi gezdirdik. Son derece verimli bir ziyaret oldu. Tarım ve Orman Bakanımız önümüzdeki süreçte Çin’e gidecek. Bu pazarı açabilirsek su ürünleri, hayvansal mamuller ve diğer alt sektörlerde hedeflere ulaşma yolunda büyük bir adım atacağız” dedi.

Kızıltan Türkiye’nin 2018 yılı su ürünleri ihracatında Hollanda’nın 148 milyon dolar ile zirvedeki yerini koruduğunu, İtalya’ya 101 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını, bu ülkeleri 68’er milyon dolarlık ihracatla Rusya ve İngiltere’nin izlediği bilgisini de paylaştı.

İhracatta 2.5 milyar dolar aşıldı

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit ise; 2023 yılı ihracat hedeflerini ilk yakalayan sektörlerden biri olacaklarını, 2018 yılında yaşanan ekonomik daralmaya karşın kanatlı sektörünün ihracatta 1 milyar dolar psikolojik sınırı geçtiğini söyledi. Su ürünleri sektörünün de 1 milyar dolar barajına çok yaklaştığını belirten Girit, toplamda ise; 2.5 milyar dolar ihracat barajını geçerek başarılı bir yılı geride bıraktıklarını söyledi.

Su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörünün tüm alt kategorilerinde üretimde dünyanın ilk 10’u arasında yer aldıklarına dikkat çeten Girit, “Üretimimizi ihracat ile taçlandırmamız gerekiyor. Her alt sektörümüz yüzde 20 ile 35 arasında üretimlerini ihracata gönderiyor. Hedefimiz bu rakamı arttırmak” dedi.

“Su Ürünleri Sektör Değerlendirme Toplantısı”na, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği ve İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nden temsilciler katıldı. Toplantıda Ekonomist Fazıl Oral, “Güncel teknolojik ve ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirme” konulu sunum yaptı.
23 kez okundu.

Bir cevap yazın