Palyatif Bakım Merkezi hastalara yaşam veriyor

İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Servisi’nin yatak kapasitesi artırılarak 19’a çıkartıldı. Daha önce 7 yatağı bulunan servis iki hekim, on iki hemşire ve diğer çalışanlarından oluşan birimiyle hastalara hizmet veriyor. Palyatif Bakım Servisi’nde hastaların tedavi olurken yaşamlarının son dönemlerini ev ortamında gibi rahat bir şekilde sürdürmesi amaçlanıyor. Eğer hasta eve çıkacak ise, serviste tüm bakım ve tedavileri hasta yakınlarına öğretilerek, hastanın bakımının evde daha kolay, bilinçli ve düzenli bir şekilde yapılması kolaylaştırılıyor.

Hasta memnuniyeti yüksek

Dünya Sağlık Örgütü Palyatif Bakımı, “Yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemler ile karşılaşan hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini, başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel, psikososyal ve ruhsal problemlerin erken belirlenerek ve etkili değerlendirmeler yapılarak önlenmesi veya giderilmesi yolları ile arttıran bir yaklaşım” olarak tanımlıyor. Palyatif Bakım Birimi son dönemlerini yaşayan hastaların yaşam konforunu arttırırken, bazen de kronik yatağa bağımlı hastaların, sağlık sorunlarında düzeltici rol oynuyor. Buradaki özel bakımla uzun süredir yattığı için yatak yaraları oluşan hastaların yaraları da kısa sürede iyileşebiliyor.

Palyatif bakımın önemini vurgulayan birim sorumlu hekimi Uzm. Dr. Mahmut Yılmaz, servisin hastanede dört yıl önce yedi yatakla hizmet vermeye başladığını belirtti. Dr. Yılmaz, “Servisimiz ne mutlu ki, ocak ayı itibaren 19 yatak sayısı ile hizmete devam etmektedir. Palyatif bakım deneyimi olan doktor ve hemşire kadromuz ile kalite konusunda iddialıyız. Servisimiz bünyesinde bir uzman doktor, bir doktor, on iki hemşire bir veri giriş çalışanı ve iki temizlik personeli özveri ve şevkle çalışmaktadır. Son dönem kanser hastaları ile beraber geriatrik bakım, nörolojik bakım ve bası yaraları olan hastalara hizmet vermekteyiz” diye konuştu.
6 kez okundu.

Bir cevap yazın