15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı açılıyor

Mithatpaşa Parkı önündeki araç trafiğinin yeraltına alınmasıyla kazanılan, 71 bin 500 metrekarelik alanıyla kentin en büyük meydanlarından biri haline getirilen 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı 17 Şubat 2019 Pazar günü saat 15.30’da açılacak. İçinde tramvay durağı ve kıyısında vapur iskelesi olan meydanın açılışına CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da katılacak.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2016 Ağustos ayındaki toplantısında oybirliğiyle alınan karar çerçevesinde “15 Temmuz Demokrasi Şehitleri” adı verilen kentin yeni meydanının, özel tasarlanmış donatıları, tramvay ve vapurun kesişme noktası konumuyla İzmir’de yeni bir çekim alanı oluşturması amaçlanıyor.

Estetik değer katacak

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı trafiğini rahatlatmak ve bölgeye yeni bir soluk getirmek amacıyla öncelikle Mithatpaşa Parkı önündeki trafiği yer altına alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yeni taşıt alt geçidinin üstünü de dev bir meydana dönüştürdü.

Mithatpaşa Parkı önünde düzenlenen 71 bin 500 metrekarelik meydanda çocuk oyun alanı, sahne olarak kullanılabilecek gösteri alanı, su oyun alanı, dinlenme alanları, bisiklet ve yaya yolları, özel tasarlanmış kentsel donatılar, otomatik tuvaletler ve etkinlik alanları bulunuyor.

Karantina Vapur İskelesi’nin yer aldığı ve Konak Tramvayı’nın geçtiği meydanda, sanatçı Günnur Özsoy’un anıt heykel çalışması yer alıyor.

Yeşil dokusu, farklı peyzaj uygulamaları ve oyun gruplarıyla bölgeye estetik açıdan önemli bir değer katacak olan bu yeni meydan, İzmirlileri 1200 metrekarelik sahil şeridi ile buluşturuyor.

Ayrıca yeni düzenleme sayesinde, Mithatpaşa Parkı’nın kara tarafında kalan tarihi doku da daha görünür ve algılanır hale geldi. Meydanda 16 bin 500 metrekarelik yeşil alan yaratıldı. 8 bin metrekarelik bölüm çim alan olarak düzenlenirken, geri kalan alana 378 adet ağaç ve 62 bin adet çalı grubu bitki dikildi.

Çakıl taşlı anıt heykel

Meydanda yer alan anıt heykel, 8 proje arasından seçilmişti. Sanatçı Günnur Özsoy’un “tek bir parçadan başlayıp gittikçe sıklaşarak devam eden ve kumsaldaki çakıl taşlarını” anımsatan eserinin, “hayatın içinde törpülenmiş çakıl taşlarının ayağa kalkarak birlikte bir bütün olması ve omuz omuza duran halkı çağrıştırdığı” düşünülüyor.

Su havuzuna yerleştirilen 23 heykelin ise, teknelerin yelkenlerini ve kuş kanatlarını anımsatması amaçlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki deniz ulaşımını güçlendirmek amacıyla kıyıya iskele ve tekne yanaşma yeri de yaptı. Kent içi ulaşımda Körfez’den daha çok yararlanmayı hedefleyen Büyükşehir, Karantina Vapur İskelesi’ni de 2018 yılı Aralık ayında hizmete almıştı.

Meydan açılışına tüm İzmirlileri davet eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, törene gelecek vatandaşlara özel araç yerine tramvay ve vapur seferlerini tercih etmeleri çağrısında bulundu.
2 kez okundu.

Bir cevap yazın