TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: İzmir turizmde hak ettiği yerde değil

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, İzmir’in turizm açısından hak ettiği yerde olmadığını söyledi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde çalışan acentalara düzenlediği İzmir tanıtım turu toplantısında konuşan Bağlıkaya, “Türkiye’ye gelen turistin 25 milyondan fazlası İstanbul ve Antalya’ya geliyor. İzmir’in hak ettiği yerde olmadığını düşünüyoruz. İstanbul gibi önemli bir turizm pazarına sadece 45 dakikalık uçuş mesafesindeki İzmir’i, turizm açısından kalkındırmamız gerekiyor” dedi.

300 acenta İzmir’de buluştu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerinde çalışan 300 seyahat acentasına İzmir tanıtım turu düzenledi. İzmir’e gelen 300 seyahat acentası temsilcisi kent merkezinde Kemeraltı, Kordon’u gezerken Birgi, Ödemiş, Gölcük, Çeşme, Alaçat, Şirince, Meryem Ana ve Efes’e de tanıtım turu düzenlendi.

İç turizmde İzmir’i ön plana çıkarmak için 7-10 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleşen turun üçüncü günü Hilton Otel’de bir toplantı ve ardından gala yemeği düzenlendi. 450 seyahat acentası temsilcisinin katıldığı yemekte İzmir acentaları Karadeniz ve Akdeniz acenta temsilcileriyle buluştu.

İzmir’i kalkındırmamız gerek

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, yemek öncesi düzenlenen toplantıda İzmir’e gelen seyahat acentası temsilcilerine yeni yasa çalışmaları ve TÜRSAB’ın çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Konuşmasında İzmir’in turizm için önemine de değinen Bağlıkaya, “Tanıtım neferleri olan seyahat acentalarını yeni ürünlerle tanıştırmak üzere bu toplantıları düzenlemeye karar verdik. Bölge Temsil Kurullarımızla iç ilişkilerimizi geliştirmek için adımlar atıyoruz. Bugün burada 4 Bölge Temsil Kurulumuza bağlı seyahat acentalarını, İzmir bölge acentalarımızla bir araya getirdik. Türkiye’ye gelen turistin 25 milyondan fazlası İstanbul ve Antalya’ya geliyor. İzmir’in hak ettiği yerde olmadığını düşünüyoruz. İstanbul gibi önemli bir turizm pazarına sadece 45 dakikalık uçuş mesafesindeki İzmir’i, turizm açısından kalkındırmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızın ve yabancı turistlerin tatil için buraya gelmelerini hep beraber sağlamalıyız. Yeni turlar, yeni iş birlikleri, ticari ilişkiler tesis edilebilmesi için buradayız. Bunun için bu geceyi düzenledik ve sık sık bu gezileri tekrarlayacağız” dedi.

İzmir’de 350 acenta var

TÜRSAB Ege Bölge Temsil Kurulu Başkanı Tolga Gencer ise İpek Yolu’nun doğudaki son durağı olan İzmir’de 350 seyahat acentasının hizmet verdiğini ve bölgede 50 bin yatak kapasitesinin olduğunu söyledi. Gencer, “Gelin, hep beraber Ege’nin incisi İzmir’in üzerindeki bu ölü toprağını atalım, İzmir markasını parlatalım. İzmir’i 12 ay boyunca farklı alternatiflerle pazarlayabileceğimiz bir destinasyon haline getirelim” dedi.

İzmir İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta ise belgesiz acenta faaliyetlerinin önüne geçmek ve haksız rekabeti engellemek için 2017-2018 yılları içinde 255 denetim yaptıklarını, kaçakla etkin mücadele ettiklerini söyledi.

TÜRSAB seyahat acentaları buluşmasının bir sonraki durağının Kapadokya olacağı belirtildi.
28 kez okundu.

Bir cevap yazın