Çocuklar başarılı olabilecekleri sportif branşlara yönlendirilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Üniversitesi ile işbirliğiyle 8 yaşındaki çocuklarda “sportif yetenek ölçümleri ve spora yönlendirme” çalışmaları yapacak. Bornova Aşık Veysel Rekreasyon alanında gerçekleştirilecek çalışmalar kapsamında denge, kuvvet ve çeviklik testleri yapılacak çocuklar başarılı olabilecekleri branşlara yönlendirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden verilen bilgiye göre, ölçüm ve yönlendirmeler yalnızca 8 yaşla sınırlı ve ücretsiz olacak. Çocuklarına ölçüm yaptırmak isteyen aileler 0 (232) 293 30 90 numaralı telefon aracılığıyla ya da sportifyetenek@izmir.bel.tr adresine e-posta iletisi göndererek randevu alabilecek.

Projeyle sporun geniş kitlelere yaygınlaştırılması ve spor bilinciyle spor yapma alışkanlıklarının erken yaşlarda kazandırılmasını hedefleniyor. Projede çocuklar, yapılacak ölçümlerle eğilim ve yeteneklerine göre ayrılarak aileleri bilgilendirilecek ve başarılı olabilecekleri spor branşlarına yönlendirilmeleri sağlanacak.

“Sportif Yetenek Ölçümleri ve Spora Yönlendirme” projesine alınacak 8 yaşındaki çocuklarda şu ölçümler yapılacak:

Skinfold yağ ölçümü (5 bölge), flamingo denge, esneklik, uzun atlama, el göz koordinasyonu, kol kuvveti, vücut uzunluk, boy ve kilo, el kavrama kuvveti, sırt bacak kuvveti, eklem açıları, eklem mini çap, geriye sağlık topu atma, mekik, dikey sıçrama, 5 metre çeviklik, 20 metre sürat ve dayanıklılık ölçümleri ile kulaç uzunluğu ve oturma yüksekliği.
22 kez okundu.

Bir cevap yazın