İZTO Japonlara zeytin rotasını tanıttı

İzmir Ticaret Odası (İZTO) ile Japonya’nın önemli seyahat acentaları arasında yer alan KINKI NIPPON yetkilileri, İzmir’in önemli turizm rotalarından biri olan Zeytin Rotası’yla ilgili çalışma yapmak için bir araya geldi.

THY ve İZTO işbirliğiyle Japon yetkililerle görüşen İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Oğuz Özkardeş’in başkanlığında özel bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Oğuz Özkardeş, THY ile Japonya konusuna özel önem verdiklerini belirterek, daha önce de JATA Başkanı Bay Kikuma’yı da İzmir’de ağırladıklarını anımsattı.

Japon heyetindeki turizmciler Travel Turkey Fuarı’nı da gezerek hem İZFAŞ yetkilileri hem de İZTO standındaki turizmci üyelerle görüşmeler gerçekleştirdi.

Zeytin Rotası için çalışmalar

Oğuz Özkardeş, Japon turistlerin yüksek kalite aradığını, kültür ve gastronomi turizmlerine ilgi duyduğunu kaydetti. JATA ile zeytin rotası üzerinde çalıştıklarını belirten Özkardeş, “Japan Agriculture yetkilileri de yatırım amaçlı olarak İzmir’i incelemeye geldiler. Japon dostlarımızın sağlıklı yaşama da çok önem verdiğini biliyoruz. İşte tam bu noktada, tüm aradıklarınızı bulabileceğiniz en doğru yerde, İzmir’desiniz. İzmir 12 ay turizm anlayışı ve farklı turizm alternatifleri ile sizleri bekliyor” diye konuştu.

JATA’nın İzmir ve Ege kıyılarına Japon turist getirmek için daha önce Avrupa’nın en güzel 30 kentini belirlediklerini ve Efes’ten Bergama’ya uzanan 20 noktayı da rotaya ekledikleri bilgisini veren Özkardeş, rota üzerinden yeni ürünlerin geliştirileceğini söyledi.

Ortalama üç gece kalıyorlar

Yaptıkları araştırmalara göre Japon misafirlerin 2018’de ortalama üç gece konaklama gerçekleştirdiklerini aktaran Özkardeş, “Bu sayıyı arttırmak için elimizden de geleni yapmaya devam edeceğiz. 2019 yılı, Japonya’da Türkiye Yılı ilan edildi. Bu gelişme sayesinde Japonya ile Türkiye’nin ticari ve turizm anlamında ilişkilerinin daha güçleneceğine inancımız sonsuz” diyerek Japon misafirlere çağrıda bulundu.

Ziyaretler fuar ve festivallerle renklenecek

Toplantıda ayrıca Japon yetkililere yıllık fuar takvimi, festivaller, alternatif turizm olanakları, Japonya ile ticari ve kültürel ilişkiler ile Japon yatırımları konusunda bilgi verildi. Yetkililer İzmir’deki fuar ve festivaller ile kombine edilebilecek tur programlarının Japon misafirler için etkili olacağı konusunda görüş birliğine vardı.
34 kez okundu.

Bir cevap yazın