Turizmde dijital dönüşüm zamanı

Bu yıl 12.’si düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Kongresi’nde sektörde yaşanan dijital dönüşüm dikkat çekti. İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla bu yıl ilk kez kurulan “ttitech” Seyahat Teknolojileri Özel Bölümü kapsamında fuarın ilk günü düzenlenen Hotel Runner Theather etkinliğinde, turizm sektörünün temsilcileri dijital teknoloji sektörünün temsilcileriyle buluştu.

Son yıllarda giderek artan “seyahat pazarında teknolojiyi kullanma eğiliminin” dijital satış ve pazarlamayı da etkilediği görüşünde birleşilirken, gelişmeler Travel Turkey Fuarı’nda ele alındı. Dijital platformun öncü kuruluşlarından biri olarak bilinen Hotel Runner yetkilileri B Hol sunum alanında konuklara “turizmde dijital dönüşüm”, “online dağıtım ve yeni pazarlara açılma stratejileri”, “oteller için global ödeme platformları”, “büyüyen platformlarda online platformların gücü”, “şehir otellerinde pratik otel yönetimi”, “havayollarında dijitalleşme ve yeni trendler”, “veriyi gelire dönüştürme teknikleri” konularında bilgi verdi.

2020 yılında 817 milyar dolara ulaşması beklenen online seyahat pazarının Türkiye turizmindeki payının şimdilik yüzde 15 olduğu ancak bu payın gelişmeler doğrultusunda giderek artacağına dikkat çekildi.

Dijitalleşmeyi gözümüzde büyütmeye hiç gerek yok

Dijitalleşmenin turizm sektöründeki önemini anlatan Hotel Runner Kurucu Ortağı Ali Beklen, “Yedi yıldır pek çok sektörde dönüşümü konuşuyoruz. Dönüşümü istiyoruz çünkü ticaret yapıyoruz ve pazar kaybetmeden gelirimizi artırmak istiyoruz. Artık her sektörün müşterisi dijital ortamlarda var oluyor. Pek çok sektörde olduğu gibi turizm sektörü oyuncuları da artık bir teknoloji şirketi olduğunu kabul etti. Turizmin dijitalleşebilmesi için tüm katmanlar basitleşti. Artık çözümün ne kadar kaliteli değil ucuza yapıldığı ve basitleştirildiği önemli. Bu durum turizm için büyük bir fırsat. Dönüşümden korkmaya ya da dijitalleşmeyi gözümüzde büyütmeye hiç gerek yok” dedi.

Bir an önce dijitalleşmeliyiz

Dijitalde var olmayan hiçbir şeyin yapılmaması gerektiğini vurgulayan Ali Beklen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tip fuarların, şu anda büyük olmasının çok temel bir sebebi var: Dönüşümün tam ortasında olmaları. Bu turizm sektörü için güzel çünkü dönüşüme ne kadar geniş çapta ve hızlı başlarsanız o kadar iyi. Ama unutmayın ki; zaman hızla ilerliyor. O nedenle bir an önce ülkemizin dijitalleşmesi için ne yapması gerektiğini tartışmalıyız. Türkiye’nin envanteri dijitalleşirse değerimiz yüzde 500 artar. O yüzden tesisler kurup faizi yükseltmektense elimizdekini dijitalleştirip katma değerini artırmalıyız. Bu tek başımıza çözebileceğimiz bir durum değil. Zaman algımızı bile değiştirmemiz gerekiyor. Farklı disiplinlerin katma değer yarattığı bu dönemde ekosistemin tüm paydaşlarının dönüşümü hedeflemesi gerekiyor” dedi.

Dijitalleşmeyle kendi değerimizi yaratabiliriz

Dijital dönüşümün aynı zamanda katma değeri artıran büyük bir etken olduğunu belirten Hotel Runner Kurucu Ortaklarından Arden Agopyan ise, “Türkiye dijital dönüşümün başında olmasına rağmen turizm sektöründe bu farkı son dönemde hızla kapatmaya başladık. Hizmet ve insan ilişkisine dayalı bir sektörü dijitalleştirmek başlarda kolay olmadı ancak turizm bugün güzel bir yere geldi ve biz artık otelcilerle dijitalleşmeyi konuşabilir hale geldik. Buraya gelmemizin sebebi de bu. Her şeyin eğitimle başlayacağına inanıyoruz. Bir teknoloji şirketi olarak amacımız ürün değil vizyon satmak. Yerli üretim ve iş gücünün değerlerini kullanarak daha çok satış yapıp karlılığı yüksek bir operasyon elde edebiliriz. Bu sayede lokal turizmde yurt dışı tur operatörlerinin dayattığı fiyatlar yerine kendi fiyatlarımızı belirleyerek kendi değerimizi yaratabiliriz. Bunun için var olan potansiyelimize basit bir dijitalleşme dokunuşu yapmamız yeterli” dedi.

Fuar kapsamında gerçekleştirilecek “ttitech” Seyahat Teknolojileri Özel Bölümü’nde fuar süresince ele alınacak diğer konular ise şöyle:

– Google’dan direkt rezervasyon kabul edin: Google Hotel Ads. Programı
– Butik otellerde karlılığa götüren gelir yönetim teknikleri
– Yapay zeka ile takipçilerinizi müşteriye dönüştürün
– İçeriğin rezervasyonlara etkisi ve meta arama
– Türkiye’de sağlık turizmi ve geleceği
– Akıllı şehirler
– Online acentecilikte yeni trendler
– 2019 satış pazarlama trendleri ve turizmin geleceği
– Turizm sektöründe güvenli online tahsilatın önemi
– Turizmde 3D ve hologram teknolojileri
23 kez okundu.

Bir cevap yazın