Rusya Egeli gıda ihracatçılarının da en önemli hedef pazarı

Gıda sektörü temsilcileri ihracatta yaşadığı sorunların çözümü için, Türkiye’de tüm ihracatçı sektörlerinin hedef pazar olarak belirlediği Rusya’yı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile birlikte ziyaret etti.

Rusya’ya 9 aylık dönemde 610 milyon dolarlık gıda ürünleri ihraç eden Türk gıda sektörü bu ülkeye ihracatını 1 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Tarım Bakanıyla ziyaret

Türkiye-Rusya Federasyonu İkinci Dönem Tarım Yürütme Komitesi Toplantısında Türk Heyeti; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başkanlığında, tarımsal işbirliği ve ticaretinin gelişimi için Rusya Federasyonu Tarım Bakanı Dimitri Patrushev ve yetkililerle bir araya geldi.

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı’ndaki toplantıya Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç ile Rusya Federasyonu Tarım Bakan Yardımcısı Sergey Levin ve iş insanları katıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli başkanlığındaki Rusya heyetinde Ege İhracatçı Birlikleri’ni temsilen, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Işık ve Gürcan Şen, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Almış ve Denetim Kurulu Üyesi Erkan Geyik, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi M. Ata Özdemir ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi Haluk Taktak yer aldı.

Toplantıda Türk gıda ürünlerinin Rusya’ya ihracatı sırasında Rus gümrüklerinde yaşanan sorunlar gündeme getirildi.

Ürünler gümrükte bekletiliyor

Heyette yer alan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye’nin 2018 yılında Rusya’ya gerçekleştirdiği 610 milyon dolarlık gıda ürünleri ihracatının 423 milyon dolarlık kısmının yaş meyve sebze ve mamulleri sektörü tarafından yapıldığını anlattı.

Rus gümrüklerinde son dönemde Türk gıda ürünlerinin gereğinden fazla bekletildiklerine dikkat çeken Uçak, ziyarette sorunun çözümü için yol alındığını belirttti. Hayrettin Uçak, bundan sonraki süreçte Rusya’ya gıda ürünleri ihracatının 1 milyar doları geçmesi için çalışacaklarını kaydetti.

Rusya zeytinyağı sektörü için önemli

Türkiye’nin 2023 yılında 650 bin ton zeytinyağı üretimi ile dünya ikinciliğini, 1 milyon 200 bin tonluk sofralık zeytin üretimi ile dünya liderliğini hedeflediğini söyleyen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut Er, Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı sektöründe oluşacak fazla üretimin katma değere dönüşmesi için Rusya’yı önemli bir seçenek olarak gördüklerini kaydetti.

Er, “Rusya pazarında zeytin ve zeytinyağı sektörümüzün gücünü arttırmak istiyoruz. Bu amaçla Sektörel Ticaret Heyeti ve Alım Heyeti Organizasyonları yapacağız. Bizler açısından verimli bir iş seyahati oldu” dedi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Işık ise, Rusya’ya kuru meyve ve organik ürün ihracatını arttırmak istediklerini söyledi. Işık, yeni oluşturulan Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (URGE) Projesi ile Rusya’ya “Sektörel Ticaret Heyeti” yapmayı planladıklarını belirtti.

Rusya’ya gıda ürünleri ihracatı yüzde 31 arttı

Türkiye, 2018 yılının Ocak – Eylül döneminde Rusya’ya 2 milyar 497 milyon dolarlık ihracat yaparken, bu ihracatta gıda ürünlerinin payı 610 milyon dolar oldu.

Rusya’ya genel ihracatımız ise yüzde 41 artttı. Gıda ürünlerimizdeki ihracat artışı yüzde 31 olarak kayıtlara geçti.

Rusya’ya en fazla ihracatı 417 milyon dolarlık tutarla yaş meyve sebze sektörü yaparken, otomotiv sektörü 342 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu sektörleri 283 milyon dola ile kimya sektörü ve 204 milyon dolar ile konfeksiyon sektörleri izledi.
21 kez okundu.

Bir cevap yazın