Milletvekili Sertel: Yerel basın ciddi darboğazda

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, döviz kurlarındaki yükselişle birlikte fiyatı döviz bazında ikiye katlanan gazete kağıdının yerel basını ciddi bir darboğaza soktuğunu belirtti. Sertel, “Girdilerinin çoğu ithalata bağlı olan basın sektörü artan fiyatlar karşısında ayakta kalma mücadelesi veriyor.Türkiye’de yayımlanan gazetelerin yüzde 90’ından fazlasını oluşturan yerel basın feryat ediyor. Bu feryadı biz duyuyoruz, iktidar duymuyor” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, yerel basının sorunlarını aktarmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde basın toplantısı düzenledi. Altı yıl süreyle Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanlığı yaptığını anımsatan, Anadolu basınının sorunlarını bildiğini aktaran Sertel, yerel basınının ekonomik anlamda çok kötü bir dönemden geçtiğini belirterek çözüm önerilerini dile getirdi.

Kağıtta dışa bağımlılık son bulmalı

SEKA Kağıt fabrikasının özelleştirilmesiyle birlikte gazete kağıdı konusunda tamamen dışa bağımlı hale gelen yerel gazetelerin kapısına kilit vurma noktasına geldiğini belirten Sertel, gazetelerin matbaa maliyeti altında adeta ezildiğini kaydetti.

Basın İlan Kurumu’nun üç yıllık bekleyişin ardından resmi ilan fiyatlarına yüzde 20 oranında zam yaptığını da anlatan Atila Sertel, döviz kurundaki yükselmeler ve artan girdi maliyetleri nedeniyle bu zammın eridiğini belirtti. Sertel, “BİK resmi ilan tarifesi en az yüzde 30 oranında arttırılmalıdır. Basın İlan Kurumu’nun halen uygulamakta olduğu yüzde 15 oranındaki komisyon oranı yüzde 10’a indirilmelidir” diye konuştu.

Atila Sertel, basın kuruluşlarının SGK primlerinde indirime gidilmesi ve en önemli girdi olan kağıt, kalıp ve mürekkep fiyatlarında KDV oranı olabilecek en alt limite çekilmesi önerisinde bulundu.

Yalnızca gazetelerin değil yerelden yayın yapan televizyonların da büyük sıkıntı içinde olduklarına dikkat çeken Atila Sertel, “Yerel merkezli televizyonların ödedikleri uydu bedelleri derhal Türk lirasına çevrilmelidir. Dolarlarınızı bozdurun çağrısı yapanlar, yerli ve milliyiz diyenler uydu bedellerini de Türk Lirası olarak almalıdır” dedi.
32 kez okundu.

Bir cevap yazın