Nevvar – Salih İşgören Bursu için ön başvurular başladı

Merhum hayırseverler Nevvar ve Salih İşgören’in kurduğu Nevvar Salih İşgören Vakfı’nın 2018-2019 eğitim öğretim döneminde ihtiyaç sahibi öğrencilere vereceği burslar için ön başvurular başladı. Başvurular için internet üzerinden sistem kaydı alınıyor.

Başvurular 28 Eylülde açıldı

Öğrencilere Nevvar Salih İşgören Vakfı’nın www.nevvarsalihisgoren.org.tr alan adlı web sitesindeki burs sekmesi içinde yer alan; “Üniversite/Yükseköğrenim”, “Hayırsever İşgörenlerin adını taşıyan Okullar”, “İlkokul-Ortaokul-Lise”, “Şehit ve Gazi Yakını Öğrenciler” form kategorilerinde, ön başvuru yapma hakkı tanınıyor.

28 Eylül’den bu yana açık olan burs ön başvuru bölümüne, sitedeki burs bölümü tıklanarak giriliyor. Öğrencilerden ya da onlar adıyla başvuran velilerden, ön başvuru formundaki soruların doğru, eksiksiz ve sonradan belgeleyebilecekleri şekilde yanıtlamaları isteniyor.

İyilik mirası büyüyerek çoğalıyor

İzmir’de isimleri eğitim kampüslerinden okullara, huzurevlerinden dispanser ve hastanelere, inanç ve kültür mekanlarına çok sayıda eserde yaşayan hayırseverler Nevvar ve Salih İşgören’in iyilik mirası, 2018-2019 döneminde de eğitim bursu olarak büyüyerek çoğalacak. Eğitim, sağlık, sosyal hizmetler gibi alanlarda destekleri ve katkılarıyla anımsanan Nevvar – Salih İşgören’in adı, bu eğitim döneminde de dezavantajlı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere sağlanacak burslarla geleceğe taşınacak.

Son başvuru 15 Ekim

Önceki dönemde 7 bine yakın ön başvurunun yapıldığı Nevvar – Salih İşgören Eğitim Bursları 2018-2019 dönemi başvurularında son tarih, 15 Ekim 2018 Pazartesi olarak belirlendi.

Bu tarihten sonra sistem kapatılacak ve ön başvuru sahipleri, vakıf internet sitesi ile vakıf sosyal medya hesaplarından birkaç hafta içerisinde duyurulacak sonuç sorgulama ekranı üzerinden T.C. Kimlik numarasıyla sorgu yaparak, kendi başvurularına olumlu-olumsuz yanıt bulabilecek.

Sadece sistem üzerinden yanıt bulunacağı için, bu süre içinde vakıf kurumsal telefonu olan 0 232 422 55 10’dan hiçbir şekilde sonuç açıklama süreciyle ilgili bilgi alınamayacak.

Sorgulama sonrasında ön başvuruda burs başvurusuna hak kazanan aday bursiyerler, beyan ve belge doğrulama süreci için, vakıfça talep edilen ve kendilerinin sorgulama ekranında görebileceği belgeleri eksiksiz olarak; vakfın bursa hak kazananlarla paylaşacağı adrese gönderecek. Ön başvuru aşamasını geçerek, aday bursiyer olmaya hak kazanan isimler dışında isimler tarafından gönderilen belgeler, burs değerlendirme sürecinde dikkate alınmayacak.

Vicdani sözleşme

Bu dönem verilecek burs miktarı, burs coğrafi dağılımı ve tutarı, başvuruların mahiyeti göz önünde tutularak değerlendirilip Vakıf Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek.

Geçen yıl 500’e yakın öğrenci Nevvar – Salih İşgören Bursu hakkından yararlanmıştı. Bu hak kapsamında altı ay boyunca karşılıksız olarak, üniversite öğrencilerine 250 lira, diğer eğitim kademelerindeki öğrencilere 150 lira burs ödenmişti.

Vakıf “geri ödeme” boyutunda, öğrencilerden “meslek sahibi olduklarında en az bir öğrenciyi okutmak” şartını bir “vicdani sözleşme” olarak talep ediyor.
31 kez okundu.

Bir cevap yazın