İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi mirasa hak ettiği saygının gösterilmesi ve tarihi yapıların korunmasını özendirmek amacıyla bu yıl 16. kez düzenlediği "Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri"nde kazanan eserler belli oldu. 2003 yılından buyana düzenlenen Tarihe Saygı-Yerel Koruma Ödülleri’nde bu yıl Ödül Komitesi tarafından ön elemeyi geçen 21 başvuru, 2018 yılı Seçici Kurul üyeleri tarafından ödüle değer bulundu. İzmir Büyükşehir Belediyesi 16 yıldır kesintisiz süren ödül programı ile Tarihi Yapıda Yaşam, Esaslı Onarım, Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Dalında Katkı, Geleneksel Zanaatların Yaşatılması, Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü kategorilerinde bugüne kadar 281 eser ve çalışma tarihe kaydedilmiş oldu.
16. Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri'ni kazananlar:
Tarihi Yapıda Yaşam Ödülü
- Nurten İşler Evi (Tire)
- Raziye ve Ahmet Ülger Evi (Tire)
- Emin Çetin - Berber (Birgi)
Özgün İşlevin Korunduğu Esaslı Onarım Ödülü
- Saliha Hanım Taş Konak (Birgi)
Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Katkı Ödülü
- Zafer Gazi Tunalı ve Atillla Özdemir
"Doktor Vagonu" belgesel fotoğraf projesiyle
- Levent Ertekin "Karambol" ve “Beledi Dokuma” kitaplarıyla
- Köstem Kültür, Eğitim ve Müzecilik Vakfı "Köstem Zeytinyağı Müzesi" girişimiyle
Geleneksel Zanaatların Yaşatılması Ödülü
- Ayşe Narin - Hasırcı (Tire)
- Hediye Mantar - Sepetçi (Tire)
- Yaşar ve Aziz Bartık - Kalaycı (Kemeraltı)
- Mehmet ve Ali Erdoğan - Elekçi (Kemeraltı)
- Ömer ve Ali Akdemir - Demirci (Kemeraltı)
- Mehmet Ağca - Sedefkâr (Kemeraltı)
- Şerife Zorlu - Yüz yazmacısı (Karaburun - Kösedere Köyü)
Tarihi ve Kültürel Miras Konulu Okul Projeleri Teşvik Ödülü
- İzmir Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi
"6 Şapkalı Kent Turu - Pantha Rei"
- Özel Piri Reis Okulları "İzmir'de Levanten Kültürü"
- İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları "Tarihi Karataş Evleri Resim Çalışması" ve "Levanten Köşkü Seramik Çalışması"
- İzmir Türk Koleji "İzmir'in Kayıp Tarihi: Merdivenli Medrese"
- Özel BİLFEN İlköğretim Okulu "Tarihi Başdurak Kemeraltı Çarşısından Günümüze Çini Sanatının İzleri"
- Kent Koleji Güzelbahçe Kampüsü "Kentin Tarihine Dokun"
- Narlıdere Özel TAKEV Ortaokulu "Gizemli Bavul Projesi: KLAZOMENAI"
Seçici Kurulun Başkanlığı’nı Y. Mimar Cengiz Bektaş’ın yaptığı 16. Tarihe Saygı Yerel Koruma Ödülleri Asil Seçici Kurulu şu isimlerden oluştu: Dr. Öğretim Görevlisi Nimet Özgönül (Restorasyon Uzmanı) ODTÜ Mimarlık Fakültesi, Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi, Prof. Dr. Zeynep Enlil (Şehir Planlama) Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Oya Akın (Şehir Planlama) Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Pelin Şahin Tekinalp (Sanat Tarihçisi) Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Ayşe Gül Akalın Orbay (Arkeolog) Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, Nevin Nazan Yücel (Serbest Mimar- Restorasyon Uzmanı)
Yarışmanın Yedek Seçici Kurulu’nda ise Doç.Dr.Tonguç Akış (Mimar) İYTE Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi, Dr. Öğretim Görevlisi Işın Can (Şehir Plancısı) İYTE Mimarlık Fakültesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Görevlisi, Dr.Öğretim Üyesi Selda Alp (Sanat Tarihçisi) Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Dr. Öğretim Üyesi Gözde Şakar (Arkeolog) Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi yer aldı.
Fotoğraf: Mehmet Yasa - Nurten İşler Evi (Tire / Tarihi Yapıda Yaşam Ödülü)