Teknik tekstilde hedef katma değerli ürünü artırmak

İhracatlarında katma değerli ürünlerin payını arttırmak isteyen Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, 02-07 Eylül 2018 tarihleri arasında Çin’in Şanghay şehrindeki fuara Çin Tekstil Sektörel Ticaret Heyeti’yle katıldı.Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren 11 tekstil firmasının yetkililerinden oluşan 15 kişilik heyet, Spinexpo ve Cinte Techtextil China fuarlarını ziyaret etti.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Eskinazi, heyetin fuarlarda ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiğini belirtti. Eskinazi, “Heyetimiz teknik tekstiller konusunda dünyadaki son gelişmeleri yakından görme olanağı buldu.Türkiye’nin tekstil sektöründe konvansiyonel tekstil üretiminden teknik tekstil üretimine geçiş konusunda geç kalmadan adımlar atması için çaba gösteriyoruz. Sektörel Ticaret Heyeti organizasyonumuzla firmalarımız hem Çin tekstil pazarını araştırdı, hem de halihazırda teknik tekstil üretimi yapan firmalarımız yeni bir pazar ile tanıştı. Amacımız Ege Bölgesi’nde iyi bir ivme kazanan teknik tekstil ihracatının bu seviyesini daha yukarı taşımak” diye konuştu.

Teknik tekstil pazarı öne çıkıyor

Teknik tekstil sektörü son yıllarda kaydettiği büyüme oranıyla, tekstil ve konfeksiyon sanayiinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bu konuya dikkat çeken Eskinazi, “Teknik tekstili, tekstil endüstrisinin en dinamik ve en ümit verici alanı olarak nitelendiriyoruz. Gün geçtikçe bu alanda yeni ürünler, yeni süreçler, yeni malzemeler üretilerek pazara sunuluyor. Bu pazarın gerek toplamda gerek kullanım alanlarına göre alt gruplar itibarıyla geleneksel tekstil ürünlerinden daha fazla büyümesi beklenmektedir” dedi.

Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nce düzenlenen Çin Tekstil Sektörel Ticaret Heyeti’nde; Menderes Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., Sun Tekstil San. ve Tic.A.Ş., Uçak Teks.Tur. Ith. Ihr. San. ve Tic.A. Ş., Fateks Kumaş Tekstil ve Konf. San. Tic.A.Ş., Yeniçeri Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Punteks Tekstil Makine Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Spot Tekstil San. ve Tic. A.Ş., Mayteks Örme San. ve Tic.A. Ş., Batı Basma San.A.Ş.,Yiğit Mefruşat Iplik Desen ve Nakiş San. Tic. Ltd. Şti. ve Ilka Baski Kumaş Teks.San.ve Tic.Ltd.Şti. yer aldı.

Yatırımların karşılığı ihracatta artış

Öte yandan Ege Bölgesi’nde teknik tekstil ihracatının payını arttırmak için beş yıl önce Teknik Tekstiller Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni (TEKSMER) kuran Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği, bu yatırımın karşılığını almaya başladı.

2018 yılının Ocak-Temmuz döneminde Türkiye’nin teknik tekstil ürünleri ihracatı yüzde 19’luk artışla 899 milyon dolardan, 1 milyar 71 milyon dolara çıktı. Ege Bölgesi’nden yapılan teknik tekstil ihracatı yüzde 40’lık artışla 45 milyon dolardan, 64 milyon dolara yükseldi.
1 kez okundu.

Bir cevap yazın