Balçova Belediyesi yaşlıların yaşamını kolaylaştırıyor

Balçova Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi işbirliğiyle ilçedeki 80 yaş üstü yaşlılara yaşamını kolaylaştıracak hizmetler verilmeye başlandı. Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, “Onların hayatlarını güzel bir şekilde sürdürmeleri için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz” dedi.

Balçova Belediyesi’nin DEÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanlığı işbirliğiyle başlatılan proje kapsamında Balçova’da yaşayan 80 yaşını aşmış vatandaşlar belirlendi. 1078 yaşlı vatandaş ile tek tek görüşülerek hizmette öncelikliler saptandı.

Yaşlı vatandaşlara destek olmak için bir doktor, bir psikolog, bir sosyal hizmet uzmanı ile Fen İşleri Müdürlüğü ve semtevi sorumlusunun yer aldığı bir ekip oluşturuldu. Yaşlıları ziyaret eden ekip, onların sağlıktan günlük yaşamı kolaylaştırmaya kadar pek çok konuda hizmet vermeye başladı.

Zaman zaman Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya’nın da katıldığı ekip vatandaşlarla görüşerek ihtiyaçlarını belirliyor ve eksiklikleri gideriyor. Doktor ve psikologlar tarafından muayene edilen yaşlı vatandaşların evlerine yaşamlarını kolaylaştıracak aygıtlar alınıyor, değişiklikler yapılıyor.

Yaşlı bireylerin düşmemeleri için evlerine tutunma demirleri yapılıyor, hasta yatağı veya akülü araç ihtiyaçları karşılanıyor. Ekonomik koşulları elvermeyen vatandaşların evlerinin fiziksel bakımları da belediye ekipleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, yaşlı vatandaşların günlük yaşamını kolaylaştırırken, onlara yalnız olmadıklarını hissettirmeyi amaçladıklarını söyledi. Çalkaya, “Koca bir ömrü ülkesi için çalışarak geçiren insanlara sevgi ve şefkatle yaklaşmamız gerekiyor. Onların hayatlarını güzel bir şekilde sürdürmeleri için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz” diye konuştu.
34 kez okundu.

Bir cevap yazın