İEF Rusya ile domates krizini çözmeye aday

Bu yıl 86. kez kapılarını açmaya hazırlanan İzmir Enternasyonal Fuarı’na (İEF) ilişkin ayrıntılar, Kültürpark’ta düzenlenen basın toplantısında anlatıldı. Fuara Rusya’nın partner ülke oluşunun önemine değinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu katılımın hem ekonomik hem de turizm anlamında iki ülke ilişkilerinin gelişimine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

“Rusya Başbakan Yardımcısı’nın Türkiye ile domates ithalatı ile ilgili görüşmeleri İEF çerçevesinde görüşüp halledileceğini söylemesi Rusya tarafının bu fuara ne kadar önem verdiğinin göstergesidir” diyen Kocaoğlu, Rusya’nın fuara enerji, sanayi ve ticaret, ekonomik kalkınma bakanı ve 300 dolayında bürokratı ve Tataristan Cumhurbaşkanı ile çıkartma yapacağını belirtti. Aziz Kocaoğlu, Rusya’nın fuara katılmasında hükümetin de desteği olduğunu kaydederken, “Merkezi hükümet olmadan biz Rusya’yı davet bile edemeyiz” dedi.

Rusya’nın İEF’ye en çok katılan ülkeler arasında olduğunu anımsatan Kocaoğlu, “Rusya fuara bu yıl 63. kez katılacak. Biz iki ülke arasındaki ekonomik, ticari ilişkilerin gelişmesi için gerekli hazırlıkları yaptık. Karşılıklı iş ilişkisi kurulması için çalıştaylar düzenliyoruz” diye ekledi.
29 kez okundu.

Bir cevap yazın