Bu gemi nereye gider, bilinmez…

İzmir rıhtımından 1 Temmuz 2002 günü “Vira bismillah” deyip halat çözüp demir aldık, yelken açtık.

Yurtsever, aydınlık bir geleceği hedefleyerek rotamızı belirledik. Gözlerimizi pruvadan ayırmadan, hiç durmadan yol aldık…

Geçen on beş yıllık sürede aborda olmadık… Hiç kimsenin, hiç bir kesimin dümen suyuna girmedik… Herhangi bir medya ya da çıkar grubundan bağımsız tavrımızı özenle sürdürdük…

Gel-gitler yaşadık, sular alçalıp yükseldi, bocalamadık. Dümenimizi rota dışına hiç kırmadık, pusulamızı rehber belledik.

Zaman zaman dikkatsizlik veya özensizlikle köre düştüğümüz, incittiğimiz, kırdığımız, kızdırdığımız dostlarımız oldu. Aflarına sığınıp mendirek bildiğimiz gönüllerini almaya çalıştık.

Gücümüzü, boyutlarımızı gözeterek orsa seyriyle yol aldık. Alçak gönüllü tavrımızı sürdürdük, saygılı ve saygın duruşumuzdan ödün vermedik.

Donanımımızın gücünün ve yeterliliğinin farkında olmakla birlikte, deneyimlilerin uyarı, öneri ve yol göstericiliklerini fener bildik. Gereğinden fazla açılmadık, üzerimize görev olmayan işlere sıvanmadık.

Güvertemiz başta meslektaşlarımız olmak üzere, yazı ve çizi alanında yetkin pek çok kalem emekçisini ağırladı.

Kat ettiğimiz bunca yıl içinde eşim, meslektaşım Saadet Erciyas, Kent-Yaşam’ın ana yelkeni oldu. On beş yılda ürettikleriyle sayısız ödül kazandırdı, kıvandık, gururlandık.

Kent-Yaşam’ın kodlarını yazan Emre Erdoğan serdümenimiz oldu. Dümenimizi güvenle onun usta ellerine emanet ettik. İnternet gezginlerinin kolayca erişebildiği, kullanıcı dostu, sade ve temiz ara yüzü ona borçluyuz.

Kentin kıyılarını, sınırlarımızı bilerek yol aldık. İl sınırlarını aşmamaya özen gösterdik.

Kent, eğitim, bilim, kültür, sanat, ekonomi alanında tek tek elden, gözden geçirilmeye çalışılan, özlü, özenli, kolay anlaşılır, temiz Türkçe ile kaleme alınmış 34 bini aşkın haberi paylaştık.

***

Kent-Yaşam’ı yola çıktığı günden buyana farklı kılan yazı ailesi oldu. Kimi kısa, kimi orta, kimi uzun sıklıkta, kimi hep, kimi biraz, kimi bazen, kimi zaman buldukça, kimi bir seçenek oluşturuncaya kadar, kimi canı istedikçe, kimi canı sıkıldıkça yazdı ya da yazmaktan vaz geçti.

Kent-Yaşam’a yazıları, çizgileri, çizimleriyle kattıkları değer ve verdikleri emek için her birine ayrı ayrı minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Bu arada, yaşama erken veda ederek aramızdan ayrılan sevgili meslektaşlarımız Mustafa Kirman ile Fevzi Yılmaz’ı da bir kez daha rahmetle anıyoruz…

***

İzmir’in kıdemli haber – bilgi sitesi Kent – Yaşam’a gösterilen ilgi, duyulan güven ve verilen katkıya teşekkür ediyor, 15 yıllık kıdemin ağırlığı ve sorumluluğuyla, binenlerle ve inenlerle yol almaya devam ediyoruz…

Mazhar – Fuat – Özkan’ın çok sevilen “Sen ve ben” şarkısının nakaratındaki gibi:

Bu gemi nereye nereye gider,
kimler iner, kimler biner, bilinmez bilinmez…47 kez okundu.

Bir cevap yazın