Kukla ve Vizör: Biliyorsun senin arkadaşın olabilirim

Kukla insana dünyanın uğultusu içinde kaybolan hakikati duyurur. Vizör ise ona dünyanın kalabalığı içinde kaybolan hakikati gösterir. Kukla ile vizörün bir araya geldikleri an, insanın yitip giden zamanın içinde silikleşen hafızasını ele geçirmek istediği andır. O an, vizöre yüreğiyle bakan fotoğrafçının anıdır. Güldürürken düşündüren kuklaların fotoğrafik hikâyesi, 10. İzmir Uluslararası Kukla Günleri’nden 11. İzmir Uluslararası Kukla Günleri’ne taşınıyor. Hakikatle yalanı ayırt edebilen, ürettiklerini, okuduklarını, deneyimlediklerini derin bir içgörüye çevirmeyi başarabilmiş bir fotoğraf sanatçısı olan Selvinaz Aydoğan Çetiner, kuklalara “Meydanlar neşe ile dolsun; yer-gök selam dursun size. Sessizliğin sesi olasınız. Din, dil, ırk ayırt etmeden insanlık için dans edesiniz kuklalar” diye vizörü aracılığıyla sesleniyor.

Selvinaz Aydoğan Çetiner’in kuklalara olan ilgisi, İzmir kentinin Eşrefpaşa Mahallesi’nde geçen çocukluğuna dayanıyor. Dut ağaçlarıyla kaplı sokaklarında komşu çocuklarıyla sonu gelmeyen oyunlar oynayarak, o çocuklarla birlikte iki katlı, taraçalı evlerinde annesinin anlattığı masalları dinleyerek, el altındaki malzemelerden ağabeyi ile birlikte yaptıkları kuklaları oynatarak geçen çocukluğu, daha sonra oluşacak felsefe ve fotoğraf belleği için güçlü bir temel oluşturuyor. Sanatçı, ilerleyen zamanda felsefe eğitimi görmeyi seçerken ailesinin 1970’li yıllarda Bayramyeri’nde kurduğu, 1980’li yıllarda ise Eşrefpaşa’ya taşıdığı fotoğrafçı dükkânı, onun bir diğer çalışma alanını oluşturuyor.

Fotoğrafla hem aile işi hem de sanat ve felsefenin arakesitinde gelişen bir merak olarak ilgilenen Selvinaz Aydoğan Çetiner’in yolu, 2016 yılında “İzmir Uluslararası Kukla Günleri”ni yaratan Selçuk Dinçer ve Aylin Dinçer ile kesişiyor. Sanatçı, hayatına dair hatıralar, insan sevgisi ve sanat kaygısı ile birlikte baktığı vizörü aracılığıyla “10.İzmir Uluslararası Kukla Günleri”ni fotoğraflamaya koyuluyor. Bu fotoğrafların bir bölümü 11.İzmir Uluslararası Kukla Günleri kapsamında İzmir Sanat fuayesinde sergilenirken Selvinaz Aydoğan Çetiner yeni fotoğraflar çekmek üzere, kukla sanatçılarının, kuklaların, çocukların ve çocukluklarını yitirmemek için uğraşan büyüklerin dünyasında dolaşıyor.

“Kukla ve Vizör” sergisi aracılığıyla da 11. Uluslararası Kukla Günleri’nin salonlarda, sokaklarda ve kentin farklı mekânlarında gerçekleşmekte olan zengin programı aracılığıyla da, kukla sanatının geleneksel formundan müzik, dans, animasyon gibi sanat dallarının bütünleştiği güncel gelişimine nasıl yol aldığını kavramak mümkün. Bu kavrayış kadar önemli bir konu ise “Kukla Köprüler Kurar” temalı 11.Uluslararası Kukla Festivali’nin açılış gösterisi olarak Alman ekip “Dirty Granny Tales” tarafından sahnelenen “Didi’nin Oğlu” adlı gösterideki kukla tarafından dile getirilmiş olan şu cümle: “Biliyorsun senin arkadaşın olabilirim.”

57 kez okundu.

Bir cevap yazın