Uğur Mumcu katledilişinin 24. yılında anıldı

Gazeteci – yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 24. yılında İzmir’de de çeşitli etkinliklerle anıldı. 24 Ocak 1993’te bombalı bir suikast sonucu yaşamını yitiren Türk basınının simge ismi Uğur Mumcu’yu anmak için çeşitli kurum ve kuruluşlarca anma etkinlikleri düzenlendi.

Gazeteci – yazar Uğur Mumcu, Çiğli’de adını taşıyan parkta düzenlenen törenle anıldı. Uğur Mumcu Parkında düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, “Uğur Mumcu Bizim demokrasi şehidimiz. Cumhuriyet ve demokrasinin ilelebet yaşaması için böyle korkusuz yazarlara ihtiyacımız var” dedi.

Çiğli Belediyesi Kent Tiyatrosu Yönetmeni Önder Bargıç ve Yönetmen Yardımcısı Alev Arslan Uğur Mumcu’nun “Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi” adlı şiirini okudu. Şiir okunurken tiyatrocu gençler de ellerinde taşıdıkları pankartlarla Uğur Mumcu’nun resmini oluşturdular. Törenin ardından Uğur Mumcu’nun büstü kırmızı karanfillerle donatıldı.

Güzelbahçe Yelki Mahallesi’ndeki Uğur Mumcu Meydanı’ndaki Uğur Mumcu Anıtı önünde de anma töreni gerçekleştirildi. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Atatürk ilkelerini ve cumhuriyetin bölünmez bütünlüğünü korumak için demokrasiden, Atatürk’ten, cumhuriyetten, laiklikten yana olan herkesin Uğur Mumcu’yu unutmamalı ve ona sahip çıkmalı” diye konuştu.

“Türkiye Cumhuriyetini asla bölemeyecekler, böldürmeyeceğiz. Şanlı al bayrağımızı asla indiremeyecekler, indirtmeyeceğiz” diyen CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de şunları söyledi:

“Laik cumhuriyetimizi, demokratik hukuk devletimizi sonuna kadar savunacağız. Bizi teslim alamayacaklar. Çünkü biz inançlı ve laik cumhuriyete bağlı insanlarız. Bizden sonra gelen nesillere, iyi bir gelecek emanet edeceksek, o sorgudan geçeceksek, o zaman geldiğinde biz bu mücadeleleri verdik, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden ve sözünden asla ayrılmadık diyebilmek için daha çok çalışmalıyız.”

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da “Biz Ulu Önder Atatürk’ün bize gösterdiği yolda ilerlemekte kararlıyız. Bu Anayasa değişirse, daha sonra ilk dört maddeyi değiştirecekler. Bizi kademe kademe alıştırıyorlar. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Türkiye’yi İranlaştırmayacağız” dedi. Konuşmalardan sonra “Uğurlar olsun” şarkısı eşliğinde Uğur Mumcu’nun büstüne karanfiller bırakıldı.

Gazeteci – yazar Uğur Mumcu, katledilişinin 24. yılında Narlıdere Limanreis Mahallesi’ndeki heykeli başında anıldı. Atatürkçü Düşünce Derneği Narlıdere Şube Başkanı Yüksel Gezen, “Bugün tüm konuştuklarımız Mumcu’nun o yıllarda bize işaret ettikleridir. Uğur Mumcu’nun dediği gibi ‘Biz unutkan bir ulusuz, unutuyoruz ölüp gidenler ve oğulları, kızları ölen ana babaları. Unutmayalım ki Cesur bir kez , korkak bin kez ölür. Önemli olan insanları mezar taşı gibi susmamasıdır” dedi. Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, “30 yıl öncesinde yazdığı yazılarla, anlattıklarıyla bugünleri işaret eden ve anlatan Uğur Mumcu’nun ne kadar haklı olduğunu bir kez daha görüyoruz” diye konuştu.

Gazeteci – yazar Uğur Mumcu, Karabağlar Üçyol’da adını taşıyan parktaki Uğur Mumcu heykeli önünde düzenlenen etkinlikle anıldı. Uğur Mumcu Mahalle Muhtarı Tekin Derdiyok, Uğur Mumcu’nun yaşanılan coğrafyada söylediği sözlerin ne kadar önemli olduğunu belirterek, “Unutmayacağız, unutturmayacağız, onu hep yaşatacağız” dedi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, “Bu ülkede Uğur Mumcu ve canını veren demokrasi şehitleri olduğu sürece Türkiye asla karanlığa mahkum olmayacak. Biz canımızla hazırız, canımız bu topluma feda olsun” görüşünü dile getirdi.

Foça Belediyesi ve Atatürkçü Düşünce Derneği Foça Şubesi’nce düzenlenen anma etkinliği, saygı yürüyüşüyle başladı. Demokrasi Meydanı’nda toplanan grup, Uğur Mumcu Parkı’na dek yürüdü. Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, “Düşünce özgürlüğünün unutulmaz temsilcisi Mumcular, bu ülkede Barış ve Demokrasi için akıl ve bilim öncülüğünde mücadele edecektir. Ölmedin yüreğimizde her zaman yaşayacaksın…
Özlem ve minnetle anıyoruz” dedi.
42 kez okundu.

Bir cevap yazın