Prof. Dr. Tunçsiper Demokrasi Üniversitesi Rektörü oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kurulan İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper’i atadı. Prof. Dr. Tunçsiper’in atanması hakkındaki karar 22 Ocak 2017 tarihli ve 29956 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Anayasa’nın 10. ve Yükseköğretim Kanunu’nun 13. maddesi uyarınca Yükseköğretim Kurulu’nun önerdiği adaylar arasından atanan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı’nda İktisat Bölüm Başkanı olarak görev yapıyordu.

Kapatılan İzmir Üniversitesi’nin yerine kuruldu

Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı ile vakfın kurduğu İzmir Üniversitesi, 15 Temmuz 2016 başarısız darbe girişimi sonrası olağanüstü hal uygulamasına geçilmesinin ardından çıkarılan ilk kanun hükmünde kararnameyle kapatılmıştı. İzmir Üniversitesi’nin yerine 7 Eylül 2016 Çarşamba tarihli ve 29824 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla da “İzmir Demokrasi Üniversitesi” kurulmuştu.

BAÜ Rektörlüğü’ne 2014’te de aday olmuştu

İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Balıkesir Üniversitesi’nde 30 Ekim 2014 günü yapılan ve 517 akademik personelin katıldığı rektörlük seçimlerinde yedi adaydan biri olmuştu. Rektör Prof. Dr. Mahir Alkan 137 oyla birinci olurken, Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper 123 oyla ikinci sırada yer almıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK’ün birinci sırada önerdiği, üniversitedeki seçimlerden 97 oy alarak üçüncü sırada yer alan Prof. Dr. Kerim Özdemir’i rektör olarak atamıştı.

AKP’den milletvekili aday adayıydı

Demokrat Parti (DP) eski Genel Başkan Yardımcısı Cenk Tunçsiper’in eşi olan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, 2011 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) milletvekili aday adayı olmuştu. Aday adaylığı söz konusu olduğunda 2006’da 27 yıldır görev yaptığı BAÜ’de rektör adayı olduğunu belirten Prof. Dr. Tunçsiper, sekiz aday içinde birinci olmasına karşın dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanmadığından yakınmıştı. Açıklamasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı öven Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, “Başbakanın cumhuriyetin 100. yılındaki 2023 yılı hedefi ise dünyanın ilk on ülkesinden biri olmak. Ben de bu hedefi gerçekleştirmek için milletvekili aday adayı oldum” diye konuşmuştu. Prof. Dr. Tunçsiper, milletvekili adayı gösterilmemişti.

Bedriye Tunçsiper kimdir?

1961 yılında Gaziantep’te dünyaya gelen Bedriye Tunçsiper, lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nde tamamladı. “Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Kalkınması ve GAP” teziyle yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü’nde tamamlarken “Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Türk Turizmi” konulu teziyle Uludağ Üniversitesi’nden İktisat Doktorasını aldı. “Bölgesel Kalkınma ve GAP”, “Avrupa Ekonomik ve Parasal Birlik Sürecinde Merkez Bankalarının Bağımsızlığı”, “Mal ve Para Piyasası Dengesi IS-LM Eğrileri ve Bekleyişlerin Makro Ekonomik Analizlere Katılması”, “Serbest Bölgelerin Ülke Ekonomisi Üzerindeki Etkileri ve Ege Serbest Bölgesi Üzerine Bir Çalışma”, “Enflasyon, İşsizlik, Para İlişkisi ve Yüksek Enflasyonla Mücadele Politikaları üzerine” adlı kitapları bulunuyor.
41 kez okundu.

Bir cevap yazın