Şeker hastalarına ücretsiz diyabet eğitimi

Diyabet hastalarını bilinçlendirmek ve tedavi yöntemleri konusunda bilgilendirmek amacıyla İzmir İli Güney Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’nce Diyabet Okulu açılacak. İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3 Ekim 2016 Pazartesi günü başlayacak kış dönemi eğitimi, dört gün sürecek. Eğitimler yıl boyunca yinelenecek ve hastalara sertifika verilecek.

Okulda eğitimler Doç. Dr. Gonca Örük, Dr.Diyetisyen Nesil Gören Atalay, Uzman Dr. Esin Kılıçaslan, Fizyoterapist Hülya Atalay ve diyabet hemşireleri Sevil İşli, Nigar Özen, Nihal Alikalfa ve Aysema Ünsal tarafından verilecek. Diyabet Okulu’ndaki ücretsiz eğitimlerde diyabette genel bilgiler, diyabetin oluşum mekanizması, fizyopatolojisi anlatılacak.

Öğrencilere diyabette tıbbi beslenme tedavisi, diyabetli bireylerin ayak duyu muayeneleri, tansiyon, boy, kilo ölçümleri yapılacak. İnsülin tedavisi ve diyabette insülin dışında kan şekerini düzenleyici ilaçlar, diyabetin akut komplikasyonları, diyabetin kronik komplikasyonları, diyabette psikiyatrik yaklaşım, diyabetle yaşam, diyabette fiziksel aktivite ve egzersiz konularında eğitim verilecek.

20 kişilik gruplar halinde verilecek eğitim, 7 Ekim 2016 tarihine kadar sürecek eğitime katılan diyabet hastaları hastanenin üçer aylık kontrol sistemine de dahil olacak. Diyabet Okulu’na gidebilmek için hastanenin Endokrin Servisi’nde en az bir kez muayene olmak gerekiyor. Okula katılabilmek için diyabet eğitim hemşiresine başvurmak yeterli. Güney Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, diyabet okulu eğitimlerini yaz ayında da üç tur halinde düzenlemişti.
32 kez okundu.

Bir cevap yazın