“İzmir Bakırçay” ve “İzmir Demokrasi” üniversiteleri kuruldu

Proje bazlı teşvik uygulaması, şehit yakınına ÖTV’siz araç, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki ile vakıf üniversitelerine ilişkin düzenlemeleri de içeren torba yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. İzmir’de faaliyet izni kaldırılanların yerine “İzmir Bakırçay Üniversitesi” ve “İzmir Demokrasi Üniversitesi” adıyla iki üniversite kurulması kararlaştırıldı.

Kabul edilen tasarı uyarınca, faaliyet izninin kaldırılmasını gerektiren durumlar belirlenen vakıf yüksek öğretim kurumları ile kurucu vakıflarına kayyum atanan vakıf yükseköğretim kurumlarının faaliyet izni YÖK’ün teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile kaldırılacak. İzni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, YÖK tarafından garantör üniversiteye veya belirlenecek bir devlet üniversitesine aktarılacak. Öğrencilerin nakledildiği yükseköğretim kurumları, faaliyet izni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumunun borçlarından dolayı sorumlu tutulamayacak.

Yasalaşan tasarıyla İzmir’de kapatılan Gediz Üniversitesi yerine “İzmir Bakırçay Üniversitesi” ve İzmir Üniversitesi yerine “İzmir Demokrasi üniversiteleri kuruldu. Yasa tasarısının kabulününün ardından TBMM Genel Kurulu, 1 Ekim 2016 tarihine kadar tatile girdi.

Olağanüstü hal uygulamasına geçilmesinin ardından olağanüstü hal kapsamında alınan önlemlere ilişkin ilk kanun hükmünde kararname 23 Temmuz 2016 tarihli ve 29779 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Kararnameyle Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) ile ilişkili olduğu öne sürülen Türkiye Tabiple Vakfı’nın kurduğu İzmir’de Şifa Üniversitesi, Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kurduğu İzmir Üniversitesi, Sipahi Eğitim, Sağlık ve Spor Vakfı’nın kurduğu Gediz Üniversitesi kapatılmıştı.
24 kez okundu.

Bir cevap yazın